Ha a karácsonyra készülsz, év végi hajrá van, emellett mindent egyszerre akarsz megoldani – kitakarítani, levizsgázni, sütni-főzni, világot megváltani – ez mindenképpen az évnek az a szakasza, amikor hirtelen megszaladnak a tennivalók a teendőlistádon.
Ha időgazdálkozásról van szó, a legtöbb embernek nem újdonság, hogy teendőlistát írni hasznos. A teendőlista koncepciója alapjáraton nem több egy üres lapnál, amire soronként felírod a feladatokat. A teendőlistázásban alapesetben semmi vezérelv nincs, hogy mit hova írj, és milyen sorrendben haladj a feladatokkal.
Az agyad kiborítása a papírra első lépésnek nem is rossz (a Bozótvágó minitréningemnek is ez az első lépése), de a legtöbb ember a vázlatos káoszlistán nem dolgozik tovább. Ha nincs egy rendszer abban, hogy mi történik ezzel a sok cetlivel meg jegyzettel, akkor a listaírás nem fog sokat segíteni abban, hogy átlásd a teendőidet.
Ezért lesz a legtöbbek számára a teendőlista egy hatalmas, szervezetlen, kaotikus kupleráj. És ezért van, hogy egy csomóan nem is értik, hogy mire való ez a listázás egyáltalán, hiszen látszólag nem működik, legalábbis nem úgy, ahogy kéne.
Az az ironikus az egészben, hogy a legtöbben azért szeretnék leírni a teendőiket, hogy tisztábban lássák az életüket, és megnyugodjanak, miközben olyan súlyt helyeznek a teendőlistára, hogy attól még inkább befeszülnek, túlterhelve érzik magukat, és benyomják a féket.
Pont az az eszköz, ami segíteni szolgál, annak a része, hogy nem megy.
És egy csomó embernek erre a problémára az a válasza, hogy akkor egyáltalán nem ír teendőlistát – amitől csak folytatódik a régi kapkodás meg a káosz. Tehát a helyzet továbbra is megoldatlan.
Fogalmazzuk újra, mi a teendőlistád dolga
Rengeteg hiedelem kering a teendőlista működésével kapcsolatban — egy csomóan ezekre hivatkozva nem segítik magukat ezzel a hasznos technikával. Pedig mind badarság. Pukkasszuk ki ezeket a lufikat, és legyen a te teendőlistád is olyasmi, ami segít, nem pedig szorongást kelt!
1. “Onnantól kezdve, hogy leírtam valamit, kötelességem megcsinálni, úgyhogy inkább le se írom.”
A teendőlistád nem törvény, nem szentírás és nincs kőbe vésve. Nem büntet, nem néz ferde szemmel, nem sutyorog a hátad mögött, hogy mennyire semmirekellő vagy. Nem ruházza fel varázshatalommal a teendőidet, amiket ráírsz, hogy azok ezentúl kötelezőek legyenek és megbosszuljanak éjszaka álmodban, ha nem végezted el őket.
A teendőlista egy segédeszköz, és nem azért létezik, hogy megkeresítse az életed. Épp ellenkezőleg.
A teendőlista mankó és nem ostor.
Azért mankó, hogy amikor elveszted az egyensúlyodat, és nem tudod, hogy mihez kezdj hozzá, és “jajnekem, mostmilesz”, akkor ott a teendőlista – egy kapaszkodó, ami segít visszatalálni a rendhez, ami segít felállítani a fontossági sorrendet, ami segít döntéseket hozni.
Éppen ezért nem kell magadat bántanod azzal kapcsolatban, hogy mi van vagy nincs azon a szegény listán, mert nem ez a dolga, hogy téged büntessen.
2. “Minden napra csak olyat szabad leírni, amit aznap megcsinálok.”
Hú, te meg tudod jósolni, hogy mi minden fog beleférni egy napba, és előre látod, hogy milyen váratlan dolgok jönnek közbe? De jó, nekem is mondd már meg, hogy mi lesz ma, mert nem tudom. :)
A teendőlista célja a fókusz, amire támaszkodhatsz — kijelölhet egy irányt, de nem azért írod, hogy utána úgy legyen minden. Nem csak olyat szabad leírnod, amit biztosan megcsinálsz ma, hiszen nem mindig tudod előre megbecsülni, hogy mi mennyi ideig fog tartani (főleg, ha még nem csináltál olyat). És nem tudod előre kitalálni, hogy mi fog történni tőled függetlenül az életedben, ami borítja a tervet.
A lista nem azért van, hogy úgy történjen, hanem hogy tudd, hogy mi a fontos — és hogy ne felejts el semmi olyat, amire később szükséged lehet.
3. “Amit felírtam, azzal még ma végeznem kell.”
A fentiek folyománya, hogy nem rögtön kell megcsinálnod mindent, amit leírsz. Bárcsak pont annyi dolog férne a papírlapodra vagy a telefonos alkalmazásodba, ami aznap bele fog férni! De attól, hogy írsz egy ötven tételes listát, és a papír tetejére felírod a mai dátumot, még nem fog kitágulni a tér-idő kontinuum, hogy a következő egy napon mindent meg is tudj csinálni. (Ha ilyet tud a teendőlistád, sürgősen szólj a Doktornak, mert veszélyben van az univerzum!)
Próbáld ki helyette ezt: haladj azzal, amivel tudsz, és ha nem érsz a végére, akkor legalább másnap tudod, hogy honnan kell folytatni. Ne pörögj bele: az, hogy mennyi teendő maradt a listádon, nem egy értékítélet rólad, mint emberről, ez csak egy fecni pár sor írással.
Ha rendszeresen túlterhelődik a listád, és mindig kilométerekkel hosszabb, mint ami reális lenne, akkor az viszont egy tünet, és könnyen lehet, hogy eleve azzal van a gond, hogy mi kerül arra a listára.
4. “Csak a teljesen kipipált lista jelenti azt, hogy abbahagyhatom a munkát.”
Mit jelent az, hogy “kész vagy”? Azt, hogy elérted a nap végét, vagy az erőd elfogyott, vagy esetleg azt, hogy ki van pipálva MINDEN a listádról? Sok embernek ez utóbbi, márpedig a lista egy olyan valami, aminek sosem lesz vége.
Ha csak akkor engeded magadnak meg a pihenést, ha kész vagy, és csak akkor vagy kész, ha mindent kipipáltál a listádon, akkor soha nem fogsz pihenni. Egy alternatív önátverős megoldás, ha direkt nem írsz fel dolgokat a listára, hogy “késznek” érezd, azokat a dolgokat attól viszont még el kell végezni, a struccpolitika miatt azonban még nagyobb esélyük van arra, hogy elfelejtsd őket, ami magában hordozza az újabb káosz lehetőségét.
Hogy lehet ezt a meccset megnyerni, hogy csak akkor pihenhetsz, ha készen vagy, és csak akkor vagy készen, ha minden kész van, de olyan soha nem lesz?
Rossz hírem van, ebből nem lehet jól kijönni. Ezt a gondolatfolyamot csak úgy lehet megszakítani, ha más viszonyrendszerben gondolkodsz a teendőidről.
Akkor leszel kész, ha meghalsz. Bocs, muszáj volt bedobnom egy kis memento mori-t, de most komolyan: állt már meg valaha öt percre a világ? Úgy, hogy minden tervednek egyszerre tettél pontot a végére, semmilyen tennivalód nem maradt, nincs mosatlan a konyhában, minden zokni (párban!) a szekrényben pihen, minden családtag (két- és négylábú) jóllakott, te minden könyvet kiolvastál, amit valaha akartál…? Mikor lesz ilyen? Soha. Párhuzamosan futnak a dolgok: lehet, hogy épp egy projekt végére értél, közben egy másik közepén vagy, egy harmadik meg most kezdődik. Valamivel mindig van teendő, ha más nem, azzal, hogy kitaláld, hogy most merre tovább.
Éppen ezért tedd le azt a rossz szokást, hogy a totál kipipált teendőlistát teszed meg minden pihenés urának. Ha rajta múlik, totálkárosra pipálhatod magad. De tudod mit? Nem rajta múlik, hanem rajtad.
És itt visszakanyarodtunk egy fontos tézishez, amit már lehet, hogy halottál tőlem, de nem győzöm eleget ismételni: a pihenés nem jutalom. Nem kell hozzá előfeltétel, nem kell kiérdemelni. A pihenés szükséges ahhoz, hogy normális, egészséges, kiegyensúlyozott emberként funkcionálhass.
Ha a teendőlistád kikészít és nem hagy pihenni, az nem egy időbeosztási kérdés, hanem annak a kérdése, hogy megengeded-e magadnak a pihenést. Ezen nem naptárak és színes filcek fognak segíteni, hanem ha egy kicsit elküldöd a maximalizmusodat melegebb éghajlatra, és elfogadod, hogy nem vagy tökéletes, de ez nem zárja ki azt, hogy értékes legyél. Sőt.
Most te jössz!
Próbáld ki, hogy megengedőbben állsz a listádhoz.
- Ha a nap végén marad rajta teendő – engedd meg, és tudd, hogy holnap is lesz nap.
- Ha nem pipáltál ki mindent, de már lement a nap és hulla fáradt vagy – irány a pihenés, a tested és az agyad is meg fogja köszönni.
- Ha pedig észreveszed, hogy büntetésre használod a teendőlistádat, emlékeztesd magad arra, hogy a listád nem kérhet rajtad számon semmit, mert kettőtök közül te vagy a felnőtt – ő meg csak egy papír. :)
Meglátod, akármennyire is paradoxonnak hangzik, pont attól fog jobban menni, ha te kevésbé hajtod magad. Fel fogsz lélegezni, és több dolgot tudsz majd megcsinálni. :)
Andi mondta
Nem értek egyet :D
Vannak határidős teendők. pl. tavaszi/őszi lemosópermetezés, amit ha ellógok, jön a tafrina meg a monilia, oda a termés és a fa is veszélybe kerül. Aztán, ott vannak azok a fajta teendők, amiket ha nem csinál meg vagy elhúz az ember lánya, bevételkiesést vagy anyagi többletkiadást okoz, konkrét példám: minél később festem ki a lakásom, annál később lehet kiadni, viszont a távfűtést üresen is fizetnem kell… nem esett szó ház felújításról, nagyobb projektekről, amik akár az ember idegeire is mehetnek hosszútávon, tehát jobb lenne relatíve hamar túllenni rajta(csak találj szaki(ka)t aki nem húz le, nem b..a el és nem hagyja félbe), ésmég sorolhatnám. Vannak olyanok is amiet nem én veszek magamra de meg kell csinálni, pl. rokont költöztetni, támogatni, ami az én időmből vesz el, de ha nem teszem, nem teszi meg más. Az élet és a teendőlisták nem olyan egyszerűek :)
Jah és még nem vittem/hoztam a gyereket edzésre/táborba/orvoshoz megilyenek :D