A social media jó és hasznos, ÉS lehet időrabló is. Ezek az állítások létezhetnek egyszerre. :) Hogy az előnyeit ki tudd használni, de ne telepedjen rá az egész napodra, két ingyenes alkalmazással segíthetsz magadon.
Miért szippant úgy be az online világ?
A közösségi oldalak tehát időrablók. Ez most nem valami extrém összeesküvés, hanem tény. Úgy vannak összerakva, hogy minél többet nézegesd őket, hiszen minél több időt töltesz ott, annál több reklámot van esélyed látnod, amiből az oldalak a bevételüket szerzik. (Hiszen a felhasználó számára ingyenes, de valahonnan kell jönnie a bevételnek.) Amikor huzigáljuk az Instagram vagy Facebook feedet, hogy “írt-e valaki valami érdekeset”, ugyanolyan dopamin-löketet kap az agyunk, mint a szerencsejátékozás során. Ennyi erővel a félkarú rablót is pörgethetnénk. Na majd most lesz egy jó poszt, mindjárt látok egy cuki kiscicát, vagy egy klassz DIY ötletet…
Ha jobban érdekel a téma, ezt a cikket elolvashatod. Ami most nekünk fontos, az az, hogy ne érezd magad rosszul, ha reflexszerűen nyúlsz a telefon után reggel, vagy elalvás előtt is az instán pörögsz. Nem azért van, mert gyenge vagy, meg buta milleniál, aki avokádón él ahelyett, hogy kapálna. Azért van, mert így lettek kialakítva. És működnek rajtad, mert ember vagy.
De ez nem jelenti azt, hogy bele kell törődnöd, vagy mostantól csak teljes social absztinenciával tudsz funkcionálni. :)
Mérd az időt & korlátozd az oldalakat
RescueTime | Ha szeretnéd tudatosítani a böngészéssel töltött idődet
A Rescue Time alkalmazást monitorozás céljából teheted fel a gépedre és/vagy a telefonodra is. Ne aggódj, nem arról van szó, hogy átadja az FBI-nak az adatokat arról, hogy napi 35 percet nézel kecskés videókat. :) Az adatok csak neked készülnek (szigorú adatvédelmi szabályzattal dolgoznak), hogy lásd, milyen programon és weboldalon mennyi időt töltesz. Ez akkor is hasznos, ha például egy új projektet kezdesz, és még nem tudod, melyik munkafolyamat meddig tart. Vagy ha virtuális asszisztens vagy, és a nap végén be kell számolnod, hogy konkrétan melyik feladattal mennyi időt töltöttél. Vagy ha például szeretnéd feketén-fehéren látni, hogy igenis mennyit dolgoztál aznap, akkor is, ha úgy érzed, hogy “nem elég” vagy nem hoztad ki a maximumot a napból (erről pont a második Lecsó epizódban beszéltem, ha érdekel, majd hallgasd meg!)
Az ingyenes verzió 3 hónapig visszamenőleg menti az adataidat, így figyelheted a tendenciákat, láthatod a napi, heti, havi statisztikákat. A program nem csak szoftvereket monitoroz (például, hogy mennyi időt töltöttél a Wordben vagy Skype-on), hanem a böngészőn belül a honlapokat is külön számolja, azaz szépen ki fog rajzolódni, hogy mennyi is az annyi, ha a közösségi oldalakról van szó például. Valószínű, hogy többet, mint érzed, a “csak 5 perc” lehet, hogy 20, és gyorsan összeadódik… Ha tisztán látod, hogy hol folyik el az időd, már az remek, hogy nem automatikusan történik, hanem most már tudsz is róla. Ha pedig tudsz róla, akkor változtathatsz azzal, hogy máshogy döntesz. :)
A munkameneted rögzítésén kívül kijelölhetsz célokat is, például hogy maximum hány percet akarsz eltölteni egy adott felületen egy nap, például napi max. 1 óra e-mailezés összesen, vagy 25 perc Twitter, vagy amit csak szeretnél.
A fizetős verzióban blokkolhatsz is bizonyos oldalakat, de ha nem akarsz ezért külön fizetni, akkor van egy cuki megoldás, méghozzá a második ajánlott szoftver személyében. :)
Forest App — Ha nem látod a fától az erdőt
Folyton a telefonod után nyúlsz? Már szinte nem is tudatosan csinálod, de egyszer csak azt veszed észre, hogy pörgeted az Insta feededet? Jó, ha beraksz egy köztes kapuőrt, ami egyrészt tudatosítja ezt a lépést, másrészt egy döntéspontot ad a kezedbe. Ez pedig a Forest App.
Ha ezt az alkalmazást letöltöd a telefonodra, akkor beállíthatod, hogy X ideig ne tudd feloldani a telefonodat. A hívásokat át tudja engedni, de minden mást kitakar, méghozzá egy magocskából növő kicsi növénnyel. Attól függően, hogy mennyi időre blokkolod a telefonodat (15 perctől 2 óráig terjedő időszakra), a növény lehet bokor vagy akár egy hatalmas fa. Ha az előtt akarnád feloldani a telefonodat, hogy megnőtt volna a növénykéd, sajnos el fog hervadni. Erre azonnali figyelmeztetést kapsz, és ha elkóborolsz az appból, még fel is ugrik az üzenet, hogy 5 másodperced van sürgősen visszatérni a fához és letenni a telefont, különben elhal. Komolyan veszik az időmenedzsmentet! :)
Persze az egész nem azért működik, mert annyira aggódnál a virtuális fádért — nem a Forest App a XXI. század tamagocsija. Arról van szó, hogy azzal, hogy ott a kis növekvő cserjéd vagy fád a képernyőn, emlékeztetheted magad arra, hogy ez nem biztos, hogy most fontos a telefonod, mert éppen benne vagy valami fontosban. Ilyen és ehhez hasonló mondatok vannak a fa felett, de ki is lehet cserélni a telefonon látható üzeneteket. Gyárilag angol mondatok vannak benne, de olyat írsz oda, amilyet csak szeretnél. :) Én magamnak adtam olyan opciókat, hogy “Biztos, hogy most ez a legfontosabb?” vagy “Épp valamin dolgozol, nem?” és “Inkább igyál meg egy pohár vizet.” Persze viccesre is veheted a figurát azzal, hogy “Megvárnak a macskás gifek” vagy “Bármit is posztolt [a kedvenc videósod], az ott lesz egy óra múlva is.“
A kész fáid részei lesznek egy nagy erdőnek, amit napról napra, hétről hétre építgethetsz. Itt is nézhetsz statisztikákat meg mindenfélét, ha szeretnél.
Közös faültetést is lehet rendezni, ha például csapatban dolgoztok egyszerre. Az appon belül létrehozhatsz egy eseményt, amire meghívod a (szintén app-használó) barátaidat, így egyszerre mindenkinek ugyanaz az ültetés indul el, ugyanannyi időre. Ha mindenki szépen fókuszáltan dolgozik vagy tanul, mindenki megkapja a kész fát. :) És nem csak virtuális fa létezik — ha eleget ültetsz, szponzorálhatsz valódi faültetéseket az appon belül. Win-win!
Az erdőd asztali gépen is tud létezni a Chrome kiegészítővel, ezen ahelyett, hogy a teljes gépet blokkolnád, mint a telefonodon, bizonyos weboldalakat feketelistára (Blacklist) tehetsz, azaz letilthatod őket a faültetésed idejére. Ha már csak elkezded begépelni a böngészősávba, hogy face…, szól az alkalmazás, hogy nem erről volt szó. ;) Így igazán célirányosan tudsz dolgozni.
Az alap funkciók ingyenesek, de az app tele van reklámmal. Az egészet $2-ért reklámmentessé lehet tenni, és hasznos kiegészítőkhöz hozzáférsz, például telefonon is tudsz Whitelist-elni (átengedni) bizonyos appokat ahelyett, hogy az egész telefont teljesen lezárolja. Szerintem abszolút megér ennyit, teszteld ingyenesen egy hétig, aztán ha azt látod, hogy segít, akkor megéri beruházni. (Ez egyszeri díj, nem előfizetés.)
Az egész faültetés úgy is működik, mint egy időzítő – ha ismered a Pomodoro-technikát, akkor össze tudod kötni a kettőt. Amikor kész van egy mondjuk 45 perces fád, az arra is emlékeztethet, hogy állj fel, mozogj egy picit, szusszanj. Az appon belül beállíthatsz szüneteket is, hogy csipogjon, ha letelt pl. 15 perc vagy 25 vagy amennyi pihenőidőt éppen gondolsz. Egy durvább tanulós vagy határidőre gürizős időszakban ez életmentő lehet.
Én pihenésre is használom a Forest Appot, azaz mikor már végeztem az adott napi munkával, és inkább offline tölteném az időmet, berakok egy 2 órás fát a telefonra. Hiába zárom le az asztali gépemet, a telefonomon is van e-mail meg blogos Facebook, szóval hiába a kanapéról tolom, az még munka. Márpedig fontos meghúzni a határokat és igenis pihenni. Így ha olvasás vagy filmnézés vagy főzőcskézés közben már nyúlnék a telefonra, ott a kis facsemete, aki szól, hogy holnap is lesz nap. :)
Fontos! Ne csinálj lelkifurdalást az eredményekből
Egyik alkalmazást se arra használd, hogy bizonyítékaid legyenek arra, hogy milyen lusta és semmirekellő vagy. Nem vagy, és nem is az a programok célja, hogy jól leleplezzen.
Lehet, hogy lesz olyan hét, amikor kijön, hogy 10 órát Facebookoztál. Tuti lesz olyan, amikor nem fog érdekelni a virtuális faiskolád, és hagyod megpukkanni a pixelbokrodat. Semmi baj. Nem kell tökéletesnek lenni, és egyik adat sem jelenti azt, hogy akkor minden el van rontva és most már soha nem is fog jól menni neked ez az időbeosztás nevű mítikus képesség. Gyakorolj, mindig újrakezdheted, és mindig hozhatsz egy újabb döntést. Semmi nincs kőbe vésve. :) Egyre jobban fog menni, ahogy csinálod. És ahogy egyre több sikerélményed lesz attól, hogy haladsz, még motiváltabb leszel a folytatásra.
Próbáld ki őket (akár az egyiket, akár mindkettőt), és írd meg, hogy mit tapasztaltál! :)
Ha pedig már használod őket, mesélhetsz arról, hogy milyen helyzetekben segítetettek, hátha mást is inspirálsz a példáddal. ♥
Piros mondta
Szia Via! Én úgy látom, hogy a Forest alap funkcióiért is fizetni kell, most épp 699 Ft-ot.
Via mondta
Köszi az infót! Azt hiszem, van eltérés iphone és android verziók között, nekem androidos van, ott nem kellett fizetni.
Anikó mondta
Szia Piros!
Egyszer az Android telefonomon kipróbáltam a Forest App-ot, akkor ingyenes volt. Most IOS készülékem van és ezen fizetős, 1790 Ft.
Mónika mondta
Kedves Via! Azt szeretném kérdezni a Forest Appal kapcsolatban, hogy hogyan lehet a valódi faültetést szponzorálni? (Sajnos nem tudok angolul.) Köszönöm. Móni
Via mondta
Elvileg a kapott pontjaidat amikor “elköltöd”, akkor a cég fákat ültet, nem tudom, pontosan hogyan működik.
Algernon mondta
A Rescue Time-mal már régóta szemezek, de mindig csak legyintettem, hogy áhh, én tudok fókuszálni… aztán az elmúlt pár hétben rájöttem, mégsem.
Na ez a hét a szembesítésről fog szólni.
Főleg, mivel rájöttem, miután beléptem (miután felraktam a telóra), hogy felismerte az asztali Desktopot, és van Linux verzióra is… – semmi kifogás most már :) Kíváncsi leszek.
Via mondta
Számolj majd be, hogy mi jött ki neked! :) Bármivel is szembesülsz, ne bántsd magad, az nem hasznos. De utána segíteni fog jobb döntéseket hozni. ♥
kinga mondta
Bárcsak anno a vizsgáim idején is tudtam volna egy ilyen app létezéséről, mint a forest…
Via mondta
Nem baj, még most is biztos hasznos lesz! ♥
Kriszti mondta
Én a RescueTime-ot használom és bár az elején elkeserítő volt, igen motiváló :D Imádom azt a funkciót, hogy be lehet állítani célokat és asztali értesítéseket, hogy hol tartok velük. Én mondjuk a telefonomat nem figyelem, mert tényleg arra használom, hogy telefonáljak, de mivel a gép előtt töltöm az életem nagyobb részét, sokszor segít abban is, hogy lássam, mennyi időt töltök munkával. Mondjuk ahhoz inkább a toggl.com-ot szoktam használni, de azzal könnyebb csalni :P
Szigethy Orsolya mondta
Szia, most telepítettem a Rescue Time-ot, kíváncsi leszek rá, tudom, hogy sokszor kalandozik el a figyelmem másfelé. Pont jókor jött. És szuperek a podcast-ok. :)
Via mondta
Köszi! :)
Panni mondta
Fel is mentem az appstoreba, hogy letöltsem a forestet, de nekem eleve fizetősnek mutatja. :(
Via mondta
De furi, Androidra kapásból ingyenes, de az upgrade ugyanúgy 2 dolcsi vagy font. Nem értem, mi a logikája, hogy különböző áron fut. A böngészős kiegészítő is PC-s sajna. Azt hiszem, hogy X órán belül visszakérhetsz minden appstore vásárlást, szóval tudod tesztelni, aztán visszakérheted az árát, ha nagyon nem jön be. Ne haragudj, hogy többet nem tudok ebben segíteni, egy darab maces sincs a családban. :)
Emese mondta
Szia Via!
Hasonló telefonos alkalmazás a QualityTime: méri, melyik programot mennyi ideig futtattam.. elég durva szembesítés :D
Nekem ez fut..
Via mondta
Köszi a tippet! :) Igen, durva látni egyben, hogy mennyi az annyi, aztán hirtelen érvényét veszti a “semmire sincs időm!” kitétel. Ja, semmire, csak heti nyolc óra candy crushra… :D
Anita mondta
Az első alkalmazás életemben, amire azt mondtam, hogy jaj, de jó, ez kell nekem! :D már fent is van a telefonon és a laptopon is :P nagyon jól fog jönni az elkövetkező időszakban, úgy érzem.
Két nagy bánatom van vele kapcsolatban, az egyik, hogy nem tudom szinkronizálni a kettőt. (laptop és telefon), pedig ott van rá a lehetőség, de mégsem engedi valamiért. A másik, hogy te is azt írtad a cikkben. és nekem is az lenne logikus, hogy a hívásokat átengedi… nekem viszont nem, azonnal bekapcsolja a telefonom “ne zavarjanak” funkcióját :(
Via, te tudsz ezekről esetleg valamit, hogy hogyan lehet megoldani?
Via mondta
A ForestApp $2-ért reklámmentes lesz, úgyhogy én arra befizettem, mert ez tökre megér annyit (ez nem havi díj vagy éves díj, hanem egyszeri). Azért is jó, mert sokszor faültetés után megnézet veled egy reklámot, az meg ugye nem produktív. :D Miután teszteltem egy hétig, és láttam, hogy rendszeresen használni fogom, áldoztam rá ennyit. Viszont most már nem látom, hogy mi az a funkció, ami reklámokkal együtt is van, szóval csak azt tudom neked mondani, amit én látok. A szinkronizáláshoz létre kell hoznod egy profilt, amivel utána be kell lépned telefonon ÉS asztali gépen is, így egy helyre mennek a fáid.
A Settingsben van olyan, hogy App Whitelist, és ott telefonon is egyenként beállíthatod, hogy mi az az alkalmazás, ami nem öli meg a fádat, ha pl. a munkádhoz kell mondjuk számológép vagy ilyesmi. Itt be tudod állítani, hogy a hívások is átjöjjenek, ha whitelisteled a Call nevűt.
Anita mondta
közben már én is megtaláltam, hogy amit hiányoltam az a fizetős verzióban van, és el is gondolkoztam rajta, hogy megér-e ez nekem 700 Ft-ot havonta, úgy értem, tényleg fogom-e annyira szeretni és használni, de ha ez egy egyszeri díj, akkor nincs min gondolkoznom :D köszönöm a segítő választ és hogy rátaláltattál erre az alkalmazásra, amire nagy szükségem volt már, és igazán nekem való a kivitelezése :)
és akkor… erdőültetésre fel!!! :D
Györgyi mondta
Az a baj ezekkel az appokkal, hogy addig működnek, amíg tart az akaraterőd. Ha én tényleg offline akarok lenni, akkor kikapcsolom a wifit és az adatforgalmat is a telefonon, és máris nincs internetem (már ha valami miatt muszáj, hogy be legyen kapcsolva a telefon, mert amúgy azon is van kikapcsoló gomb). Ha viszont az énem egyik fele vígan lógna a FB-n, míg a másik fele a szabadidő értelmes eltöltéséről álmodozik, akkor nem mindig segít egy olyan app, amit másodpercek alatt el lehet távolítani a telefonról, és máris szabad az út. Sokszor visszasírom azt az időszakot, amikor a fővárosban éltem, a bérelt lakásomban egyáltalán nem volt net, naponta maximum egy órácskára mentem be a Szabó Ervin könyvtárba pénzért netezni. Szép dolog a szabadság, de rengeteg önfegyelmezést igényel az ember részéről. :)
Via mondta
De ha értelmesen akarod eltölteni a szabadidőt, és az az álmod, akkor csináld azt. Ha meg jól esne a Facebook, és utána nem lesz bűntudatod, mert élvezed, akkor meg csináld azt. Önfegyelem ahhoz kell, amit nem akarsz csinálni, és rá kell venned magad erőszakkal. Most akarod vagy nem akarod? :)
A gondolatot szereted, hogy te olyan ember vagy, aki “hasznosan” és “értelmesen” tölti az idejét, de megvalósítani már nem megy? Akkor nem biztos, hogy ez a te utad, semmi szégyen nincs benne, nem kell állandóan hasznosnak lenni.
Ha te ezt meg azt szeretnéd, de alig bírod rávenni magad, hogy ezzel foglalkozz, akkor az nem olyan fontos. Amikor döntésponthoz érsz, a zárolás alatt levő telefonodról nem csak kikapcsolod hanem törlöd is az appot, feloldod az egészet, és igen, csakazértis bemész a Facebook appba minden biztonsági lépést átugorva ahelyett, hogy úgy döntenél bármelyik ponton (!), hogy nem, nem ez a fontos, hiszen nem is ezt akarod igazán… akkor itt nem valamiről van szó, ami történik veled, hanem választásokról. És te a Facebookot választottad újra meg újra. Mert az volt a fontosabb. És ez is egy döntés. Ami teljesen rendben van. Ha majd elég fontos lesz a másik, akkor azt választod. :) Szerintem ez nem akaratgyengeség, hanem választás. Ha nem bírnád ki, hogy ne azzal foglalkozz, amire vágysz, akkor nem lenne gond megtenni azt, amit meg kell hozzá tenni. Ha tényleg akarod, és nagyon akarod, minden porcikáddal, az atyaúristen sem tud visszafogni, nemhogy egy Facebook.
Györgyi mondta
Teljes mértékben igazad van, csak nehéz elfogadni, hogy régebben annyiféle dolgot szerettem csinálni, annyi minden feltöltött, most meg a szabadidőm 80 százalékában FB csoportokban beszélgetek, meg valamit keresve weboldalak százain szörfözök. De lehet, tényleg csak be kellene látni, hogy ez van, más lettem, más igényekkel, más lehetőségekkel.
Via mondta
De ez olvasás, szocializálódás, tanulás! :) Tök jó, semmi baj nincs vele. ♥
Andru mondta
Nem is tudtam, hogy van böngészős kiegészítője a Forest-nek. Már fel is tettem :) Nagyon köszönöm.
Tényleg sokat segít, bár én nem telefon ellen, hanem kifejezetten fókuszált figyelemhez használom :D
Via mondta
Mindenre jó! :D