Miért nem mindegy, hogy milyen tollat használok?
Az az emberke voltam, akinek mindig volt kedvenc tolla. Egyszerűen máshogy írok, ha jó egy toll fogása, tetszik a tempó, amiben a tinta folyik ki belőle, és eleve, jó minőségű az a tinta (nem maszatol, nem üt át, satöbbi.)
A kedvenc tollaimat már az iskolában olyan becsben tartottam, hogy sosem szerettem őket kölcsönadni, mindig tartottam magamnak vészhelyzet esetére nemkedvenc tollat, amit nyugodt szívvel odaadtam másnak, és nem volt baj, ha elvesztették – vagy, még rosszabb: megrágva kaptam vissza… (Kérlek, mondjátok, hogy nem csak én kaptam vissza megrágott tollat. Brr.)
Ha szívesen használok valamit, akkor gyakrabban is használom, így a naptárazásnál pláne nem mindegy, hogy egy reklámtoll folyós tintájával kell küzdenem, vagy valami olyannal, aminek jó a fogása, szeretem, ahogy írok vele, vagy esetleg számomra kedves embertől kaptam, és eszembe jut. :)
Úgyhogy ebben a bejegyzésben megmutatom a kedvenc, kifejezetten naptárazáshoz, jegyzeteléshez és ecsetkalligráfiához használt tollaimat.
Mihez használok tollat egyáltalán?
Nagyon sokat írok kézzel, minden egyes nap. Lehet, hogy ez így a XXI. században már ufónak számít, de amellett, hogy így jönnek ki belőlem könnyebben a gondolatok, a szépírás mint hobbi is kikapcsol.
A praktikus oldal úgy jelenik meg, hogy írásban vezetem a gyűrűs kalendáriumomat, de vannak asztali naptárak, projektnaptárak, amikbe írok, és ötleteket, cikkvázlatokat is írásban vezetek egy külön füzetben. Amellett, hogy több digitális segédeszközt is használok (ezek egymást kiegészítve, erősítve tudnak nekem segíteni), minden mindig írásban kezdődik. Ezekhez fontos nekem az olyan eszköz, amit boldogan használok, jól esik kézbe venni, kompatibilis a naptárpapírral és szép tőle az írásképem (igen, gagyi tollal tudok macskakaparni is, sőt, azzal csak azt tudok).
A hasznos mellett van kellemes funkciója is a kézzel írásnak: nagyon szeretek képeslapokat küldeni, nem csak születésnapra vagy karácsonyra. :) Szívesen gyakorolom a szépírást, kalligráfiát, mert kikapcsol és megnyugtat.
A különböző tollakkal írt feliratokat nem csak azért használom a naptáraimban, mert szeretek rájuk nézni és jól esik írni, rajzolni őket, hanem mert az eltérő vastagságú és színű feliratok segítenek az orientációban. Nem minden csak a csicsáról vagy a divatról szól. Én könnyebben igazodom ki az időpontok, feladatok, események között, ha jól elhatárolható kis egységekként írom fel őket, és nem csak egy színnel, ugyanolyan betűvel vannak írva. Egyébként a matricákat és egyéb dekorelemeket is praktikusan használom, jobban meg is jegyzem a találkozók időpontját, ha mondjuk egy puszit küldő malaccal jelölök egy megbeszélést. :D
Nagyon bíztatok mindenkit, hogy találja meg azt az esztétikus ÉS praktikus trükköt, ami neki megkönnyíti a mindennapi munkáját, legyen szó akár jegyzetelésről, akár időbeosztásról. Lehet az bármi a dekortapasztól a pink tollon át a monokróm designig — csak a saját ízlésed és személyes stílusod a határ. Ettől lesz a határidőnaplód egy olyan eszköz, amit jól esik használni, ami tényleg segít. Hiszen ha nem nyitod ki azt a naptárat, ha utálsz beleírni, akkor tök mindegy, hogy amúgy milyen jó a beosztása, vagy hogy mennyire segítene az időd átlátásában. Mindig az a legjobb, amit használsz is. :)
Alap jegyzetelős tollak
Nekem a fekete az alapszínem, nem a kék golyóstoll, úgyhogy egy gyorsan száradó, jó tintájú fekete zseléstoll vagy tűfilc a legjobb barátom. Fontos, hogy ne kenődjön, ne üssön át a naptáramon és a füzeteimen, gyorsan száradjon, és NAGYON fekete legyen. :) Most viccelhetnénk, hogy olyan fekete, mint a lelkem meg a kávém, de a lelkem szivárványszínű, a kávém meg zabtejesen latte, szóval csak az írásom gót.
A különböző vastagságokkal az írásmódom változtatása nélkül tudok könnyen új gondolatokat vagy bekezdéseket jelölni. Általában fő jegyzetelésre csak egyetlen egyet tartok magamnál (azt, amelyikre éppen rá vagyok állva), hiszen nem fogom az egész arzenált magammal vinni, amikor a kalendáriumomat hurcolom. A mobilitás és a praktikum a lényeg, és ha leszakad a hátam, meg borulnak mindenhova a tollak, akkor megette a fene az egészet. :)
Muji zseléstollak – 0.38 | 0.5 | 0.7
Ezekből nyúzom a legtöbbet, elképesztően selymes a tinta és jóóóó fekete. Minden táskámban van legalább kettő. :D (A 0.7-esek szeretnek elbújni, de mindig megkerülnek a féreglyuk másik végén.) Utántöltő is vásárolható hozzájuk, és a 0.38-as méret színes verziókban is létezik. Csúszkál egy picit a tinta, úgyhogy fényesebb papíron vagy dekortapaszon (washi tape) hagyni kell neki időt a száradásra, de sima jegyzetpapíron vagy naplólapon teljesen tökéletesen működik.
Mire a legjobb? Jegyzetelésre, alap írásra. :) Ha kihúzófilccel átmészrajta, elkenődik, úgyhogy előbb mindig a kihúzást csináld meg, és utána arra írj.
Staedtler tűfilcek
Nemrég szereztem be ezt a 6 méretű fekete tűfilcből álló speciális pakkot a Staedtlertől (külön a Cass Art boltnak gyártották, ráadásul leértékelve szereztem be őket – de külön-külön persze elég sok helyen kaphatóak). A hasított végű vastaggal csodás fekete kiemeléseket lehet tenni (szeretek fehérrel ráírni), a többiek pedig változó vonalvastagságú feliratokhoz tökéletesek. A 0.05-ös mini a legvékonyabb tollam, ami valaha volt, és imádom. :) A többi méret: 0.1, 0.3, 0.5, 0.8. Utóbbi szintén jó dagi, kiemelt feliratokat szeretek vele jelezni a jegyzeteimben.
Mire a legjobb? Jegyzeteléshez, sima íráshoz, de illusztrációk, skiccek készítéséhez is remek. A washin csúszkál, bár a mattabbakat jobban bírja.
Artline tűfilcek – 200 | 220
A színes variációk 0.4-es méretben kaphatóak, szintén jók kiemelésre, kontúrozásra. A fekete 0.2-es nagyon jó kis alaptoll jegyzeteléshez, és jó vékony. Ugyanarra jók, mint a Muji tollak, azzal a különbséggel, hogy nem zselés a tintájuk, és más színekben kaphatóak. A barackszínű a kedvencem egyébként, ilyen színű tollam még sosem volt ezelőtt. :)
Lamy töltőtollak – joy 1.1 | safari M
Iskolás koromban imádtam a töltőtollamat (Herlitz macskás volt), spirálfüzeteket írtam tele az órai jegyzetekkel. Sokkal jobban tetszett, mint a sima golyóstoll, úgyhogy évekig használtam. A Lamy Safari modell hasonlít a legjobban az akkori töltőtollamhoz, ebben kivételesen kék tintát tartok, a személyes nosztalgia-faktor miatt.
Amikor azonban megláttam, hogy a Lamy Joy, konkrétan az 1.1-es tollhegy mit tud, akkor teljesen szerelmes lettem. Ez a vágott fazon a gyors tempójú folyóírásomba is változó vonalvastagságot csempész, amitől úgy néz ki, hogy többet töltöttem a betűk kanyarításával, mint amennyit valójában. A klasszik ecsetfilcekhez és a mártogatós kalligráfiatollhoz képest irtó gyorsan tudok vele haladni, és mégis van valami kis extra íze az írásomnak. :)
A tinta egy kicsit szeret “szőrösödni” a gyengébb papírokon, úgyhogy érdemes mindenképpen tesztelni, mielőtt nekiállnál képeslapot írni vele egy új papíron.
Mihez a legjobb ez a toll? Képeslapíráshoz, klasszikus levélhez, vagy igazából bármihez. Nem kell hozzá speciálisan begyakorolni semmilyen írást, írj vele mint rendesen, és mégis klassz lesz tőle az írásképed. :)
Filcek és tollak dekorációhoz
Ecsetfilcekkel remekül lehet kalligráfiát utánozni, és az ecset vastagságától függően nagyon kontrasztos vonalvastagságokat lehet elérni egy-egy betűben, ami a személyes perverzióm. :D Rendes kalligráfiát egyébként a csodálatos Gleichauf Boginál tanultam Budapesten, szeretettel ajánlom a workshopjait, miatta kezdtem gyakorolni és foglalkozni ezzel az egész lettering témával.
Az ecsetfilces feliratokkal tudsz nevet írni borítékra, idézetes kártyát készíteni, a kisebb hegyűekkel pedig fejléceket írhatsz a bullet journaledbe, kalendáriumodba, vagy a jegyzetfüzetedbe. :)
Tombow Dual Brush Pen
Ha láttál már akár csak egyetlen bullet journal-os videót is, akkor biztosan szembejött a Tombow márka. Ezek a kétvégű ecsetfilcek milliónyi színben kaphatók, és tényleg nagyon jól szuperálnak. A tömör ecsetvéggel kontrolláltan lehet betűket rajzolni, a filctollas vég pedig vékonyabb vonalakhoz, íráshoz passzol. A tinta vízbázisú, azaz ha műanyag felületre rajzolsz a tollal, onnan vizes ecsettel fel tudod emelni a színt, és tudsz vele festeni. :)
Mihez a legjobb? Kiemelésre, rajzoláshoz, ecsetfilces feliratokhoz, akvarell-stílusú rajzokhoz. A filces végével lehet vékonyabb vonalakat húzni, kisebb helyre is írni. Kezdőpakknak bőven elég egy-kettő abból a színből, amit a legjobban szeretsz, ezeket is változatosan ki tudod használni.
Pentel Touch
Sokféle színben kapható, de kb. ugyanazt tudja, amit a Tombow Fudenosuke, ami a maga nemében a legjobb, de csak fekete és szürke variáció létezik. Ellenben a Pentel Touch további 8 színe marha jó, és klassz ára is van, úgyhogy én felvásároltam az összeset. Kiemelésekre, események felírására ezeket használom most a legtöbbet, mert a változó vonalvastagság és az élénk színek segítenek azonnal észrevenni, ami a legfontosabb.
Mihez a legjobb? Ecsetfilces feliratokhoz, kisebb helyeken vagy kisebb kézírású emberek számára, akik nem mamut-méretű fejléceket írnak.
neuland ecsetfilcek
Német márka, utántölthető patronnal, víz alapú tintával. Ez a pakk friss szerzemény, ajándékba kaptam a születésnapomra (köszönöm, N ♥), de imádom, hogy ilyen vastagok. Ez a bogyószínű pakk
Mihez a legjobb? Leginkább sans-serif illetve kapitális feliratokat szeretek velük írni. Egészen jó a kontroll az ecsettel, de mivel jó dagi (7 mm a legvastagabb vonal, amit húzni tud!), tényleg nagy fejlécekre, kiemeléskre való leginkább. Szűk rubrikákba nem lehet precízen írni vele a mérete miatt.
Bármilyen tollad is van – gyakorolj!
Egy jó tollal könnyebb gyakorolni is, de mindig fontos, hogy a gyakorlást nem pótolja semmi. Hiába veszed meg a legdrágább töltőtollat (láttam 250 000 forintosat is, az már lehet, hogy helyetted vasal), nem fog magától cirkalmasan írni. Hiszen nem a toll ír szépen, hanem te, ugyanúgy, ahogy nem a jó géppel lehet jó fotót csinálni, hanem a jó fotós tud szép képeket fotózni. És amikor sütsz egy isteni sütit, az sem a sütőd érdeme. :D
Szóval ne keseredj el, ha beruházol bármilyen, jó értékeléseket kapott tollba vagy ecsetfilcbe, aztán nem lesz rögtön #handwritinggoals a végeredmény. Gyakorolj sokat, jó apropó kedves üzeneteket vagy képeslapokat írni, és egyre jobb leszel! Én sem vagyok tökéletes, és nem is az a célom, hogy mellékállásban esküvői meghívókat címezzek, de nem is úgy kezdtem, ahol most tartok.
Ha pedig ecsetfilces feliratokat készítesz (idézetes kártya, scrapbook album, elválasztólap gyűrűs naptárba stb.), és elrontod, semmi baj! Én is rendszeresen hibázok, mert amikor a vonalvezetésre figyelsz, akkor az nem olyan, mint amikor konkrétan írsz — tényleg rajzolásról van szó az ecsetfilcek esetében, és ha jó lassan csinálod (ami mindig fontos, de főleg a legelején!) baromi könnyű összekeverni vagy kihagyni betűket. Legutóbb a “summer” helyett írtam “sumer”-t, mert annyira belefeledkeztem az u és m hurkolásába. De hát a suméroknak is jár a nyaralás! :D
Beszerzési helyek
Az ilyen tollakat elsősorban speciális művészellátókban és írószerboltokban, vagy online webshopokban találod meg. Egy Google keresés a márkanevekre ki fogja dobni, hogy a környékeden hol kapható az adott márka, vagy melyik webshop szállít oda, ahol laksz. A “Lamy Magyarország” keresőszóra pl. rögtön látszik is, hogy van a KeS papírban. :) Szóval keress rá a lakhelyed szerint, nézz körül, hasonlíts össze árakat!
Én az Egyesült Királyságban személyesen vásároltam a tollakat a Muji márkaboltban, a Cass Art, Paper Smith és a Pen to Paper boltokban, illetve a neuland ajándék volt Németországból.
A cikk hamarosan érkező folytatásában megmutatok néhány egyszerű díszítési trükköt, és hogy melyik típusú tollból milyen klassz dolgokat lehet kihozni. Akár már egyetlen egy ecsetfilc vagy tűfilc fel tudja dobni a munkádat – tervezőnaptárban, képeslapon is használhatod őket. :) Ha ide kattintva feliratkozol a hírlevelemre, szólok, amint kikerül az új cikk!
Lesd el a legjobb naptártrükkjeimet!
Ha szeretnéd megtudni, hogyan turbózhatod fel a naptáradat 3 egyszerű dekortechnikával, hogy miért használok gyűrűs határidőnaplót az időszervezésemhez, és hogy hogyan kell elképzelni egy időspóroló-stresszmentesítő naptárrendszert, akkor iratkozz fel a hírlevelemre és elküldöm a legjobb naptártrükkjeimet!
Ezeket olvastad már?
- Házi feladatok, emlékek, rajzok – Gyerekkori határidőnaplóim képekben
- Így turbózd fel a naptáradat egyedi lapokkal
- Ezért éri meg gyűrűs naptárra váltani + válasz 8 gyakori kérdésre
- Használható naptárrendszer, amitől nem őrülök meg + irodaszer depó bármilyen naptárhoz
- Az időbeosztás 6 mítosza
Piroska Lukátsné Orovicz mondta
Nekem csakis Schneider! Mindenhez. Filc, golyós, kiemelő, stb. Szárnyalnak a sorok.
Mikkamakka mondta
Sziasztok! Az én legújabb kedvenceim a praktikus radírozható tollak. Komoly utánajárásomba került, hogy a standard kék és fekete mellett színeseket is találjak, mert hát vidéken lakunk. :D A színük nem olyan nagyon mély, és viszonylag vastagabban fognak, de ezért kárpótol a végükön vagy a kupakjukon található kicsiny radír, ami csak ezt a fajta tintát tűnteti el. Naptárazni most ezeket használom, mert sokszor kell javítani egy-egy bejegyzést.
Azért jegyzeteléshez még mindig a blackblue színű 0,38-as zselés a kedvencem, azt semmi nem ütötte le a trónról pár napnál tovább (amíg az újdonság varázsa el nem halt az új átmeneti kedvencnél). :D :D :D
Szeretek csak úgy írkálgatni, erre töltőtollaim és patronos tollaim vannak, ez utóbbiakban színes patronokkal. :) Némelyik gyerekkorom óta megvan, elkísér.
De van kalligráfia készletem is, és azon kívül is “mártogatós” tollam, illetve szeretem lenyúlni a nagyobbik gyerkőcöm Velencében emlékbe vett muránói üveg tollát is, ami egy egészen gyönyörű és különleges élmény. :D <3
És természetesen nálam is értetlenül nézi a család az ilyesfajta hóbortjaimat, és nem értik, hogy "minek ennyi toll?"… :D
Bőkéné Nagy Éva mondta
Kedves Via! Nagyon jó a tollakról írt cikked! Kár, hogy csak most találtam rá az oldaladra, mert akkor nem veszek rossz minőségűeket. Ezért is szeretném kérni a véleményedet: felnőtt szinező könyvhöz milyen színes ceruzát ajánlanál. Annyi márka van, nem tudok kiigazodni, hogy mivel lehetne a legszebben- jobban szinezni. A többi bejegyzésed is remek, nagyon jó kis oldalt raktál össze! Válaszodat előre is köszönöm!
Annamari mondta
Köszönöm!!! Köszönöm, hogy más is van rajtam kívül, aki “tollmániás”… Ugyanis a családom szerint én vagyok az egyetlen ember a földön, akinek név mindegy, milyen tollal ír…Btw. imádom a blogod, a 30 napos rutinkiépítőt, a te hatásodra tegnap óta van egy gyönyörű filofaxomy szóval ezer hála és köszönet neked!!! 💓😊
Sutibaba mondta
Kedves Via!
Nagyon köszönöm a tippjeidet, kipróbáltam néhányat a filofaxomban és egész más ránézni. :-) Meg is rendeltem néhány tombow dual pent, meg is érkezett, gyönyörűek, még soha nem írtam/rajzoltam ilyen szép és könnyen kezelhető tollal. Viszont lenne egy kérdésem, hogy a feketére milyen fajta fehér tollal lehet írni? Akármilyen zseléssel?
Köszönöm előre is válaszodat: Ildikó
Via mondta
Nem mindegyik zselés bírja a fekete hátteret, ki kell tesztelni, hogy melyiken mennyire üt át. Ez a videó tetszeni fog, ha érdekel a téma. :) https://www.youtube.com/watch?v=v5xDgYCs5ac
J. Anna mondta
Nekem a Pilot, a Stabilo és az ICO vált be a legjobban :)
J. Anna mondta
Nekem a Stabilo, a Pilot és az ICO vált be. :)
Annus mondta
Nekem a Stabilo, a Pilot és az Ico vált be.
Jazz mondta
Szia Via!
Nekem is van nagy szerelem, tollak terén, és lehet, hogy egyedül leszek ezzek, de a zebra fémházas picike tollait imádom. Ha valamiért nincs nálam toll (ritka pillanat), kapok az alkalmon és veszek egy újat. A kihúzókkal, filcekkel stb már írószer boltnak néz ki az asztalom. És sose tudom, mit vigyek magammal, mit hagyjak otthon. A vége az, hogy a filokámmal együtt 100 kilós a táskám. Ezért van, hogy egyre többször otthon hagyom, és asztali naptár lett belőle :( Te még nem jártál így? Kíváncsi vagyok, hogy oldják meg ezt mások.
Puszi:
Jazz
Via mondta
Csak a kedvenc toll jön velem, esetleg egy kiemelő szín. Ha mégis kéne valami más is, otthon pótlom este. Nem szeretem, ha leszakad a hátam. :) Az a lényege, hogy nálam legyen. Akkor van nálam, ha nem nehéz. :)
Mikkamakka mondta
Sziasztok!
Nekem a gyűrűs naptáramban van egy lefűzhető kis tasak, az a vastagabb fóliából készült fajta, amin “cipzár” van. A6-os méret, ahogy a naptáram is, pontosan 5 darab toll fér bele (ha nagyon erőszakoskodnék vele, talán hat, de nem szeretném, ha szétjönne a forrasztása), nem több, így maximálva van a hurcolható tollak száma, de az öt kedvencet kiválasztani mégsem jár olyan nagy lemondásokkal. :D
Egyébként a legújabb kedvenceim a naptárazáshoz nekem praktikusnak bizonyuló radírozható tollak, vannak már szép színeseim is! :)
Andru mondta
Én is éppen most siratom a kedvenc tollamat, mert valahová szublimált. Anyag el nem vész, csak átalakul, de hogy egy toll vajon mivé volt képes alakulni? :)
Most kaptam egy csomó tintapatront a barátnőmtől (nála elfekvő volt), úgyhogy én is tervezek egy vásárlást, hogy felújítsam a korábbi nagyon jó viszonyunkat.
Én már idén túl vagyok a beszerzésen (elvileg), mert a Kreatív Kalendáriumra végre beiratkoztam és természetesen azonnal fel kellett keresni néhány boltot :D Már nagyon ki volt fogyva a készletem, most feltöltöttem egy kissé, de hát ennek ugye sosincs vége :)
Vettem ecsetirón készletet is, nem valami márkást, csak Lidl gazdaságost, de szerintem szép színei vannak. Én is megpróbálkozom ezekkel a feliratokkal főleg a naptáramban, mert nagyon vidámak és remélem, tényleg segíteni fogják az információkezelést. No meg jó kikapcsolódás. Szeretek kézzel írni, bár általában nyomtatott nagybetűkkel írok, mert azt szoktam meg valamiért. De jólesik, valahogy más mint a gépelés és egyébként rögzíti az információt, ha kézzel írom fel. Géppel nem annyira maradandó.
Szóval köszi az inspirációt és a tanfolyamot is, mert már nagyon régen vártam ám! :)
Ági mondta
Tollak, tollak, tollak mindenhol…. *.*
Én még keresem a tökéleteset. Pont azért, amit említettél, hogy a sorkihúzó miatt elmaszatolódik az, amelyik zselés vagy töltőtoll. Márpedig én is feketével írok fel mindent a filoba, és jól esne utólag akár sorkihúzóval is színkódolni, de ez nem mindig jön így össze.
Ha valakinek van a tarsolyában olyan fekete toll, ami állja a sarat az utólagos kihúzás esetén is, az ne tartsa magában a titkot :)
Egyébként az utóbbi időkben két legkedvencebb tollam van.
Az egyik a Xiaomi zselés fekete tolla. Maga a toll is szuper kivitel, nagyon kellemes a fogása, a tapintása, a súlya (nem bírom az olyat, ami súlytalan, mert nehezebb irányítanom). Annyi bajom van csak vele, hogy most kifogtam egy kevésbé jó betétet, de egyébként nagyon szép, igazán mély fekete színe van. Eredeti betét csak feketében kapható hozzá.
A másik a Stabilo pasztell kihúzói. Imádat van *.*
Régen volt egy Inoxcrom töltőtollam, azt is nagyon imádtam, de valaki sajnos privatizálta tőlem…. :/ Azóta gondolkodom rajta, hogy újra vennék egy profibb töltőtollat, csak a rossz emlék miatt félek.
Illetve – jut eszembe! – az elmúlt néhány hónapban rájöttem, hogy vázlatot írni vagy jegyzetelni ceruzával esik jól. És abból is a régi, hegyezhető fajtával, nem rotringgal.
A kalligráfiával még csak szemezek, köszi az újabb inspiráló lökést hozzá :)
Via mondta
És ceruzából mit szeretsz? Nekem néha a HB túl kemény. :)
Most teszteltem neked, a Muji és a Staedtler is bírta az áthúzást a Tombow ecsetfilccel, bár azonnal nyilván hagyni kell nekik kis időt a száradásra. Mivel vízalapú a tinta, fel tudja oldani. De korábban írt Muji és Staedtler feliratokat gond nélkül és tisztán át tudtam húzni!
Ági mondta
Változó, hogy mit szeretek. Most épp egy HB-s akadt a kezembe a sok közül, és ez a leggyakoribb az asztali ceruzatartómban. De van 2B-s is, azt is szeretem. Igazából amiben mániákus vagyok, hogy nonstop hegyezem őket, mert nem bírom, ha tompa a vége :)
Ó, ez jó hír! A következő beszerzéshez fel is írom őket! :))
PrincessSophie mondta
Szia Via!
Az én örök és egyetlen kedvencem a kék színű “Stabilo Performer” toll. Még a gimnázium alatt véletlenül vettem egyet (le volt értékelve), előtte azt sem tudtam, hogy létezik, azóta doboz számra veszem, és csak ezt használom. Gyönyörűen, simán ír, nem kenődik,, nem üt át, sokáig kitart benne a tinta. Rengeteget tudok vele írni anélkül, hogy megfájdulna a kezem vagy az ujjam. Nekem az a toll amivel igazi “gyöngybetűkkel” tudok írni. És tudom, hogy furán hangzik, de nagyon szeretem a tintája illatát.
Mivel tollmániás vagyok, mindig elcsábulok egy-egy másfajta darabra, de mind csalódás végül, szóval elmondhatom, hogy megtaláltam a számomra tökéletes tollat. :)
Via mondta
Szia! Köszi a tippet, megkeresem, hátha van feketében is… :]
missmargarita mondta
Tollrágás… brrrr.
A férjem a mintapéldája. Egy kézprobléma miatt nagyon kevés tollal tudok (relatív) szépen írni. Kedvenceim hétköznapi írásra a Pax tollak (nagypapám is mindig azzal írt, így külön érzelmek fűznek hozzájuk). Van pár tartalék is (gyönyörű pasztell színekben (már ami a külsejüket illeti). Inkább adtam egyet neki is a nagy becsben tartott tollaimból, hogy ne az enyémet rágcsálja. :) Amúgy meg kevésbé szeretett személyeknek, ahogy mondod: tartaléktoll.
Egyébként meg: IMÁDOM A PAPÍRBOLTOT és mindent, ami a témához hozzákapcsolódik. :) <3
Via mondta
Nincs ismert kézproblémám, de nekem is van olyan íróeszköz, ami menthetetlen macskakaparást vált ki belőlem. Tegnap este egy hányinger rossz ceruzával voltam kénytelen rejtvényt fejteni, annyira feldühített, hogy majdnem a sarokba vágtam! :D Szóval megértelek, hogy féltve őrzöd azt, ami bevált.
Laura mondta
Kedves Via!
Szerelembe estem…
Gyerekkorom óta a papírboltok szerelmese vagyok. Csak emiatt vártam a szeptembert, hogy jól kitomboljam magam. Neon színű zselés toll, színes papír, levelező lapok.. AHHH…
Nos, de most már így felnőtt fejjel, nagy izgalom fogott el engem ahogy olvastam az írásodat. El is kezdtem gyűjteni a bullet journal ötleteket (azt hiszem határ művészet). Azt szeretném kérdezni, hogy van e vmi kezdőcsomag ajánlatod, esetleg beszerzési helyekkel??
Köszönöm válaszod előre is!
Új csodálód:
Laura!
Via mondta
Szia! Szerintem egy Tombow pakk (a pasztelles szett volt az elsőm ♥) és egy Leuchtturm füzet teljesen elég a kezdésre! :) Én is ezzel dolgozom, persze a felső határ a csillagos ég, de nem szabad belepörögni, mert sokkal fontosabb, hogy használd, mint hogy halmozd a kellékeket.
Keress rá a márkákra, hogy a közeledben ez hol elérhető, mert én brightoni papírboltokban szerzem be a dolgokat (amiket írtam is a bejegyzés végén), szóval azzal nem vagy kisegítve, hacsak nem vagy a szomszédom. :P Tényleg nem az eszközökön múlik! Az instagramra posztoltam egy képet, amin csak kihúzófilces + fekete tollas feliratok vannak. https://www.instagram.com/p/BmJr76ZBXPO/
Hajrá! :)
Laura mondta
Köszönöm gyors válaszodat!
Jelenleg Stabilo tűfilcekkel nyomulok, régi nagy kedvenceim. Asszem akkor kihúzó, és egy fekete zselés toll lesz az új szerzemény egyelőre…
Egy kis workoutos füzetecskén bontogatom a szárnyaimat, és majd szándékomban áll egy nagyobb fába vágni a fejszém :D
Remélem még sok cikk fog inspirálni ;)
Puszi
Laura
Via mondta
A Stabilo-nak van egy pasztell kihúzós szettje, az instás fotón pont azokat használtam. :)
Ha szereted a témát, és rajta vagy a listámon, figyeld az e-mailjeidet, mert holnap reggeltől újra nyit a regisztráció a Kreatív Kalendáriumra, ami kifejezetten az írott naptárral és annak praktikus ÉS esztétikus trükkjeivel foglalkozik! :)
A témában írt korábbi cikkeimet pedig addig is visszaolvashatod a blogon. ;) https://www.urban-eve.hu/category/idobeosztas/
Zsófi mondta
Ez már majdnem pornó! *.*
Via mondta
:D
Szigethy Orsolya mondta
Kedves Via!
Nagyon örültem ennek a bejegyzésnek, mert én is inkább analóg rendszerben vezetem az időpontjaim. És érdekel a filofax világa is, csak még keresem a tökéleteset, de a mostani tervezőm sem rossz. Beleférek. Köszi az ecsetfilces tippet, és a matricákat is. Nemsokára itt a Back to school időszak, és tuti körbenézek pár helyen ami a brush pen-eket illeti. :)
Via mondta
Tökéletes soha nem lesz, de a gyűrűs naptár a legalkalmasabb arra, hogy testreszabd magadnak úgy, ahogy jól esik! :) És mivel nem kötött, akár hetente variálhatod, hogy mi hol legyen. Ha nem tetszik, kiszeded a lapot és kész. Én nagyon szeretem. :) Jó kísérletezést!
Ági mondta
Kedves Via!
Mindig imádtam a papírokat és a ceruzákat, tollakat. A legnagyobb ajándék az volt, ha bementem egy papírboltba és vettem egy tollat vagy szép papírt. Amióta megszületett a kislányom ez egy kicsit a háttérbe szorult, ezért szépen feléltem az élés kamrámat és mondhatom azt is, hogy lemondtam a szép tollakról és papírokról.
Nagyon érdekel a szép írás is, bár nagyon mélységébe még nem sikerült beleásnom magam.
Most, hogy elolvastam a cikkedet újra gyereknek éreztem magam, felpezsdült a vérem és nem is értem magamat miért szorítottam háttérbe a csodálatos tollakat. A cikk igen jókor írodott és azt hiszem, hogy átgondoltan, összeszedetten meglátogatom a művész boltomat és feltöltöm megfakult és hiányos készletemet.Imàdok írni, főleg ha sikerül egy jó kis tollat találnom, ami szépen fog és az írás képem is szép tőle. Azt hiszem ideje egy kalligráf tanfolyamot is felkutattni, mert imádom a régi idők írás képét, ahogy a régi bútorokat is.???? Imádom az ilyen témájú cikkeket, köszönöm, hogy ezzel is foglalkozol és hogy felkeltettél csipkerózsika álmomból!!!???? Szép napot kívánok!
Üdv
Ági
Via mondta
A papírbolt a legmágikusabb hely a világon. :D Gyémántokra és táskákra vonogatom a vállam, de ha mutatasz színes post-iteket, leragadok. :))
Annak idején minden zsebpénzemet az írószerboltban költöttem el. (Író-Kéz Szombathelyen, ha valakinek mond valamit.) Nagyon válogatós vagyok, csak olyanoktól szeretek ajándékba ilyesmit kapni, akik a.) nagyon ismerik az ízlésemet b.) hasonlóan igényesek a témára. Szerencsére nem is egy olyan barátnőm van, akikkel ezt mesterszinten űzzük, úgyhogy mennek az oda-vissza “nézd meg ezt a tollat” meg “próbáld ki ezt a tintát” e-mailek (ÉS CSOMAGOK). Ja, és amikor találkozunk, hozni kell a bullet journalt, és megmutogatni egymásnak. Az enyémben bejegyzésvázlatok, jegyzetek és trackerek vannak, az egyik papírmán barátnőmnek munkahelyi projektmanagement jegyzetei, a másik pedig babanaplónak használja. ♥
Anita mondta
Az én kedvenceim naptárazáshoz a Pilot radírozható tollak. Sok színben, 2 féle vastagságban kapható. Átláthatatlanná tette a naptáramat korábban, ha változás volt az áthúzások miatt.
Via mondta
Pilotból egy olyanom van, ami MINDENT visz, olyan, mintha alkoholos filc lenne, de zselés, és semmit nem csúszkál. Nagyon fényes washira azzal szoktam írni, imádom! :)
frikk83 mondta
Szia! Nagyon jó összefoglaló a tollakról! Kicsi koromtól fogva tollmániás vagyok. Viszont írod, hogy több digitális segédeszközt is használsz. Engem érdekelne egy ezekkel foglalkozó bejegyzés is! Esetleg nem tervezel írni erről? :)
Via mondta
Már írtam! :) https://www.urban-eve.hu/2014/06/11/rendszerezz-mobiltelefonoddal/ A munkám során a Google Calendart és a Basecampet használom. A Trello-t idővel kinőttük mint cég, és váltottunk egy fizetősre, nagyon szeretjük. Minden papíron kezdődik, de utána fel kell vezetni a digitálisba, hiszen a papírt csak én látom, és az nem jó egy csapatmunkánál.
A digitális és papírnaptárak összehangolásáról pedig egy egész anyag szól a Kertésznadrágban, ha komolyabban utánamennél a témának: https://tanfolyam.urban-eve.hu/itt-a-kertesznadrag-trening/
lomaquilt mondta
Kedves Via!
Sajnos újabban kicsit nehéz a blog követése, a hozzászólások írása és a hírlevelek sem úgy jönnek. Ezért van az, hogy szinte minden alkalommal feliratkozom a hirlevélre. Na de inkább a témához akartam hozzászólni. Én a szocializmusban szocializálódtam, azaz csak tollal irtam jegyzetet házi feladatot stb. Egyetemi jegyzeteket tollal irtam, sőt a diplomamunkát is tollal irtam. Ebből következik, hogy megismertem a tollak minden fajtáját. Aztán eljött az idő, amikor nálunk is egyre nagyobb lett a tollak választéka. Irigykedve néztem az Általad feltett tollak választékát. Ami engem zavar ezekben az ujabb tollakban, hogy pl. a golyóstollakhoz a betétek különbözöek. Maradok a töltőtollnál (patront mondog hordok magamnál) Sajnos a vastagságuk sem kapható mindenhol. Ezért örültem a cikkednek és megpróbálok keresni hasonlókat. Különben a filofaxom igen jó, szeretem és igyekszem az Általad javasolt laokat használni.
Via mondta
Szia! A levelezőrendszerek nagyon sokat szigorítottak az elmúlt egy évben azon, hogy mit tekintenek reklámnak és spamnek, úgyhogy sajnos látom az általános statisztikáimon, hogy tényleg egyre kevesebb embernek landol az inboxában a hírlevelem. Segít az, ha az emailcímemet (via@urban-eve.hu ) felveszed a kontaktlistádra és érdemes szűrőt is beállítani, ami minden erről a címről érkező levelet átirányít a beérkező levelek közé (ha a levelezőrendszernek magának más ötlete lenne, hogy hova kéne rakni).
Egyénileg változhat, hogy miért nem kapod meg a leveleimet, úgyhogy kérlek, hogy írd meg a via@urban-eve.hu címre, hogy milyen címmel vagy feliratkozva, és utánanézünk, hogy mi lehet a gond. Köszi!
Timi mondta
Szia Via! Ez tök jó cikk volt, nagyon tetszett! Pedig elsőre lehet, hogy azt gondolná az egyszeri ember, hogy ez nem egy érdekfeszítő téma, mégis mit lehet erről írni? Engem érdekel maga a lettering is, írni is szeretek és szoktam minden nap, de a képeslapokkal és albumokkal is hasonlóan állok, mint te (bár a lelkesedés egyelőre nagyobb, még van hova fejlődni). Szóval köszi, várom a folytatást!
Via mondta
Mindig van hova fejlődni, de ezért egy jó hobbi a lettering. :) Kikapcsol, hasznos, és nem punnyad mellette az agyad. :D