Nagyon szeretek figyelemhívó feliratokat tenni a kézzel vezetett naptáramba. Ebben a bejegyzésben megmutatom a kedvenc felirat-trükkjeimet, amikhez nem kell millió színű filctollkészlet és kalligráfus oklevél sem!
Mire jó a színes felirat a terveződben?
Ha ki van emelve, jobban észreveszem a lényeget a jegyzeteim között. Már egy kicsit dagibb betű vagy színes filccel írt szöveg is segít abban, hogy felfogjam, és akár meg is jegyezzem a leírtakat. Ráadásul ezekkel a feliratokkal könnyen készíthetsz bármikor az igényeidhez szabott betétlapokat a gyűrűs naptáradba vagy a bullet journal füzetedbe — egy egyszerű színes fejléc, és máris barátságosabb a legkeményebb teendőlista is. :)
Ebben a bejegyzésben megmutatom, hogy néhány egyszerű trükkel mi mindent kihozhatsz a fekete, fehér, szürke és színes tollaidból. És tényleg nem kell hozzá semmi extra. Ezeket a technikákat rendszeresen használom a határidőnaplómban, úgyhogy tematikusan újrarajzoltam néhányat, hogy be tudjam fotózni őket.
Miket emelhetsz ki feliratokkal a naptáradban?
- emberek neveit találkozók mellett, a születésnapjaikon még azt is, hogy hány évesek :)
- programok neveit — színház, mozi, koncert bármilyen rendezvény
- fontosabb eseményeket — ünnepek, utazás, közös programok, társasozás, strand, stb.
- határidőket és fontos dátumokat — ide tartoznak a leadási időpontok, munkaszüneti napok, de akár még az óraátállítás is :)
- az olyan dolgokat különösen ki szoktam dekorálni, amiket nagyon várok — így már a naptáramban előre lapozva örülhetek annak a valaminek, és ahogy közeledünk hozzá, egyre lelkesebb leszek, mint a Kis Hercegre váró róka :)
- listákat — menüötleteket, intéznivalókat (be kell fizetni, fel kell venni, le kell foglalni, estébé estébé), pakolnivalókat
Akkor vágjunk is bele!
Egyszerű feliratok fekete tollal
Kiemeléshez, rajzokhoz, különböző betűtípusokhoz elég egy sima fekete toll is – tűfilc vagy zselés toll.
Arról már a tollas bejegyzésemben meséltem, hogy nálam a fekete toll az alap, ezzel írok és jegyzetelek mindig, de dekorációra, kiemelésre is tökéletesen alkalmas. A feliratok köré lehet keretet, zászlókat, dobozokat rajzolni, én szoktam néha firkálgatni is, vagy valami kapcsolódó ábrával jelölni egy-egy adott programot. Ha valamelyik naphoz nem jegyzeteltem, utólag néha azt is telefirkálom rajzokkal vagy idézetekkel. Stresszoldásnak sem utolsó, és gyakorolom a letteringet is. :)
Nagyon rajzolni sem muszáj, sokszor az is figyelemfelkeltő, ha váltogatod a betűméretet, betűvastagságot, betűtípust (pl. kézzel írott dőlt + NAGYBETŰ) vagy aláhúzásokat használsz. Információkat elválaszthatsz függőleges vonalakkal, egyszerű négyzetes keretekkel is. Vastagabb tollal vagy többszöri áthúzással tudsz árnyékot is rajzolni a betűknek, dobozoknak.
“Kati 31 éves” — egy ilyen felirat mehet asztali naptárba vagy gyűrűs naptárba is. :) A vastag ecsetfilccel írt számot kontúroztam a fekete filccel. A “Fontos!” tételeket tartalmazó kis keretes doboz oldalsó zászlókat is kapott, hogy még jobban ki lehessen emelni a lényeget. Az ilyenbe mehet akár menü vagy teendőlista is. Ezeket már simán a normál kézírásommal szoktam írni.
Felirat árnyékolás szürke filctollal
Egy szürke filctoll, főleg egy halvány példány elsőre lehet, hogy tök feleslegesnek tűnhet, de a fekete tűfilces dobozok és rubrikák klassz kiegészítője lehet, hiszen árnyékolásra és táblázatrajzolásra is használhatod. Eltolt árnyékokkal tovább kiemelheted a dobozokat és zászlókat — annyi a trükk, hogy válassz egy oldalt, ami mellé rajzolsz árnyékot, hiszen az árnyék nem minden oldal mellett látszik ugye. :)
Ha jegyzeteléshez készítesz dobozt vagy bármilyen rajzolt táblázatba írsz (például trackert vezetsz a füzetedben), segíthet a sorok / oszlopok követésében, ha becsíkozod őket a szürke filceddel. Visszafogott sorjelölő, de jól is néz ki, és tényleg praktikus, hogy véletlenül nem tévedsz másik oszlopba, amikor jegyzetelsz pl. valamilyen értéket. (Vércukorszintet, gyógyszereket, akármit.)
Hasonló célra egyébként használhatsz bármilyen halvány színt, pasztell-színű kihúzófilcet is, mint ahogy fiktív Helga szövegbuborékos szülinapjánál csináltam. :)
Felirat díszítés fehér tollal
Ha van egy jól fogó fehér zselés tollad (ami mondjuk elsőre szépen fehéren látszik), a sötét alappal írt betűket tovább tudod dekorálni kiemelésekkel. Én leggyakrabban vonalkázok vagy pöttyözök, de az átlós csíkok, csillagok is elképesztő aranyosan néznek ki, főleg sötétkéken — még hullócsillagot is rittyenthetsz mellé! :)
Ha csak a betűk egyik sarkába vonalkázol kicsit görbén, buborék/gumicukor effektet is csinálhatsz! :)
Szuper fejléceket is létrehozhatsz úgy, ha húzol egy színes vonalat (filccel vagy kihúzófilccel), és fehér betűvel ráírsz. A fekete vastag vonalra írt fehér tollas effekt tisztára olyan, mint a címkekészítők voltak annak idején — ezzel a trükkel egyébként egy elbaltázott feliratot is tudsz javítani, ha nincs nálad hibajavító festék. :)
Felirat rajzolás ecsetfilccel
A színes filctollak és ecsetfilcek új szín(t)re emelik a felirataidat! Bocs a poénért, nem bírtam kihagyni. :) Szóval a színes filcek (a konkrét kedvenc márkáimról itt meséltem) már az előző pár példában is feltűntek, de muszáj volt külön is megemlékeznem róluk. Erre az oldalra extraként tettem egy színes keretet is, ezt is bármilyen kihúzófilccel meg tudod csinálni, és jelölhetsz vele pl. szabadnapokat vagy fontos napokat is.
A jó nagy színes feliratokkal amellett, hogy ki tudod emelni a fontos dolgokat a naptáradban, nagyon egyszerűen készíthetsz bármilyen saját tervezőlapot a gyűrűs kalendáriumodba. Egy sima méretre vágott, lyukasztott jegyzetlapra olyan fejlécet írsz, amilyet éppen szeretnél, alá mehet teendőlista vagy táblázat (akár a szürke filctollas, csíkozott megoldással), és nem kell az internet kegyére bíznod magad, hogy lesz-e konkrétan olyan beosztás és felirat, amire neked éppen szükséged van! :)
A “Strand” felirat két különböző kék filccel készült, egy világossal és sötétebbel — a vízbázisú tintával egyszerűen készíthetsz színátmentes verziókat, és nagyon jól lehet egymásra rétegezni a színeket. A “Nyár” felirat simán ecsetfilccel készült, kapott egy vékony kontúrt, és vastagabb tollal egy kis árnyékot is. A “Jegyzetek” felirat a rétegzés miatt néz ki így: egy fillcel írt alapra fekete színnel és másik betűvel ugyanazt írtam. :)
Ez az “augusztus” felirat klasszul nézhet ki egy naptárfüzet vonatkozó oldalán, vagy az emlékeidet őrző scrapbook oldalon. Természetesen a bemutatott technikák más színnel, szavakkal, nevekkel is klasszul működnek. ;)
A fenti technikákat természetesen kedv szerint kombinálhatod és használhatod egyszerre — a “halloween” felirat például szürke árnyékot, belső színátmenetet és fehér pöttyöket is kapott. :)
Miért jó megtanulni a dekoratív feliratrajzolást?
Nem csak a naptáradat, terveződet, teendőlistádat, határidőnaplódat vagy bullet journal oldalaidat díszítheted cuki feliratokkal! Ha megtanulsz pár ecsetfilces trükköt, akkor a születésnapra, karácsonyra küldött képeslapjaid címzése is külön ajándék lesz. A borítékra írt szép feliratok érdekes pozitív hozadéka, hogy tapasztalatom szerint a cirkalmasan megírt borítékokat jobban megbecsülik a postások — nem egy címzettem mesélte, hogy külön becsöngettek a levelemmel, mert “fontosnak nézett ki” attól, hogy kalligráf stílusban címeztem meg. :D
Ha esküvőt tervezel, akkor az ültetőkártyák, meghívók megírásában is segíthet, ha tudsz feliratokat rajzolni. De bármilyen emlékkönyv, scrapbook album, baba-napló is kaphat extrább feliratokat, amikor éppen van kedved vagy időd egyhez – bármilyen oldalt feldob, színesebbé és érdekesebbé tesz.
Ha a kézírásod mellett megtanulsz egy-két betűstílust, többé nem lesz szükséged arra, hogy szöveges matricákra, nyomdakészletre költs. Bármit meg fogsz tudni rajzolni magadnak olyan stílusban és olyan szöveggel, amilyenre éppen szükséged van. :)
A saját felirat egyetlen mércéje, hogy öröm legyen rajzolni
Újfent fontos elmondanom, hogy bármilyen felirat készítésénél nem kell a tökéletességre törekedned, mert ez nem szépségverseny. Lehetnek kacskák a vonalaid, remegősek a betűid, meg “bénák” a rajzaid. Az enyémek sem hibátlanok, de nem is az a célom velük!
A saját feliratok készítésénél az egyetlen és legfontosabb mérce az, hogy te szeresd rajzolni. Az ok egyszerű: az a tevékenység marad hosszú távon a rutinod része, amiben örömödet leled. És valójában a gyakorlás az, amitől egyre ügyesebb leszel bármelyik feliratstílusban- vagy technikában.
Mert ha hiszed, ha nem, én sem úgy születtem, hogy rögtön tudtam ilyeneket rajzolni, és erről fényképes bizonyítékom is van — itt vannak a gyerekkori határidőnaplóim. Nincs titok – sokat gyakoroltam. És ez egy szuper hír, mert nem kell “tehetségesnek” meg “ügyesnek” lenned ahhoz, hogy elkezdhess rajzolni. Válassz egyet a fenti trükkök közül, ami tetszik, és próbáld ki! Ha pedig nem megy elsőre, akkor az egy remek lehetőség gyakorolni, hogy ne a maximalizmus győzzön, és folytass valamit akkor is, ha nem vagy hibátlan benne.
Úgyhogy ha valami nem művészi, hanem egyenesen görbe, akkor hívd “rusztikusnak”, és csókolom. A te jegyzeteid, naplód, naptárad, emlékeid, albumod, füzeted, álmaid, ötleteid a tiédek, és nem lesznek attól kevésbé értékesek, mert nem csodagyönyörűen vannak írva. Firkálj, pacázz, rontsd el bátran! A tökéletesség elvárása soha ne fogjon vissza attól, hogy papírra vesd azt, ami épp a fejedben van. Shrek nem erre mondta, de a naptárra és a naplóra is igaz: jobb kinn, mint benn. ;)
Most te jössz! Milyen feliratokat fogsz kipróbálni?
Vedd a kezed ügyébe a hozzád legközelebb eső naptárat, füzetet, bullet journalt, válassz egyet a fenti felirat-technikák közül, és próbáld ki!
Aztán írd meg kommentben, hogy milyen érzés volt bevetni a kiválasztott könnyed, kreatív felirattípust.
Lesd el a legjobb naptártrükkjeimet!
Ha szeretnéd megtudni, hogyan turbózhatod fel a naptáradat 3 egyszerű dekortechnikával, hogy miért papírnaptárat használok az időszervezésemhez, és hogy hogyan kell elképzelni egy időspóroló-stresszmentesítő naptárrendszert, akkor iratkozz fel a hírlevelemre és elküldöm a legjobb naptártrükkjeimet!
Ezek a bejegyzések is érdekelhetnek tervezés, naptárazás és írás témában:
- A legjobb tollak naptárazáshoz: Muji, Lamy, Tombow, Pentel, Staedtler
- 25 ötlet, hogy mire használj egy üres füzetet
- Így lehelj új életet a félbehagyott terveződbe
- Naplóírás egyszerűen, önismerethez és emlékmegőrzéshez
- Ne a naptárad mondja meg, hogy ki vagy! | Időbeosztás és önismeret
- 5 ötlet, amivel bármikor gyakorolhatod a kalligráfiát
Kata mondta
Ááá,ez nagyon jóó!Végigpróbálgattam az összeset,ami a képeken van,meg magamtól is,ami eszembe jutott.Ez nagyon jó muri!Mondjuk a gyűrűs kalendáriumom lapjai olyan kis fimomak,hogy a filc étlátszana,de jó lesz a naplómba,srapbookba,egyebekbe..
Köszi,Via😘
Via mondta
Igen, sajnos vannak lapok, amik nem alkalmasak a filcekhez, ezért érdemes tintatesztet csinálni. A 160 gsm már általában el szokta bírni a Tombow ecsetfilceket, a vastagabbak pedig többet is, és akkor nem üt át a tinta a túloldalra (ami iszonyatosan bosszantó).
andameda mondta
Szia Viaaa!!! Jajj de szép cikk! Annyira gyönyörűek a díszítések, imádom :X
És mint mindig, most is el kell mondanom, hogy úgy szeretem a bejegyzéseidet olvasni, mert mindig annyi pozitív energiát ad :) Az elején az az érzés volt bennem, hogy wow, én ezt biztosan nem tudnám megcsinálni, és a végén a bíztatásod hatására átváltozott azzá, hogy meg kell próbálni, és ne adjam fel, ha nem sikerül :) Úgyhogy köszönöm!
Egyébként most csinálom a Kreatív Kalendáriumot, és büszkén jelentem, hogy jövő héten érkezik a “kicsike” :D Nagyon várom, napok óta tervezgetem, hogy mit hogyan fogok írni bele, rég éreztem ilyen lelkesedést egy tárgy iránt! :)
Kösziiiii:)
Anna mondta
Éppen a BUJO-mat csinálom, szóval jól jött ez a cikk :) Én is kicsit (khm) írószer-mániás vagyok, az iskolakezdésben szerintem ez az egyetlen jó. A kedvenc filceid cikkben írtad a Pentel Fude Touch Sign Pen-t (azt hiszem, ez a neve) ecsetfilceket, hamarosan beszerzek belőlük pár színt :) Esetleg tudnál egy jó fehér zselés tollat is ajánlani?
Via mondta
Fehér zselésből nekem egy Pilot van (Choose 07 van ráírva, nem tudom, hogy ez az almárkája van), arra elég, amire használom. De nézd csak, valaki volt olyan őrült, hogy végigtesztelt egy csomót! :D (Nekem erre se büdzsém, se idegrendszerem.) https://www.youtube.com/watch?v=v5xDgYCs5ac
Anita mondta
Szia!
Tudsz ajánlani biztosan jól fogó, és Magyarországon is kapható fehér filcet?
Én a Pilotra vagy az Uni-Ballra gondoltam elsősorban, de hátha ők nem jók.
Köszi!
Anita
Via mondta
Pilotom van nekem is! :)
Anita mondta
Köszönöm!!!!
Ági mondta
Hiányos felszerelésem miatt színes ecsetfilccel ugrottam neki a díszítésnek és szöveg kiemelésnek. Be kell vallanom remegett a kezem és a gyomrom is egy görcs volt, hogy milyen lesz, hogyan álljak neki, milyen betűket használjak. Tisztában vagyok a gyakorlás erejével, de nálam mindig is a neki állás volt a legnehezebb. De bátor voltam, neki ugrottam és imádtam! Azt hiszem a gát felszakad bennem. Vége az egyhangú gyűrűs naptárazásnak, összeírom milyen tollakra van szükségem és irány a felszabadult, színes, pozitív naptár. :) Köszi Via :D
Via mondta
Magadnak köszönd! :) <3
Ivett mondta
Bármelyiket szívesen megcsinálnám, ha tudnám :D De tényleg, hogy lehet ilyeneket rajzolni? Mármint hogy lehet megtanulni? A tehetség itt most nincs, marad a tanulás. Kezdjem el másolni mondjuk ezeket a rajzocskákat, betűket, aztán majd belejövök? Van valami trükkje, hogy először a vékonyabb/vastagabb vonallal kell kezdeni? Jelige: teljesen amatőr, de lelkes
Via mondta
Igen, pontosan így, kezdd el őket másolni. Én is így kezdtem. :)
Az ecsetfilcnél gyakorold azt, hogy a felfelé húzott vonalak a vékonyak, a lefelé húzott vonalaknál pedig odanyomod a filcet, és vastagabb lesz. Így lesz meg a ritmusa.
YouTube-on van egy csomó videó, ami megmutatja pontosan. Itt gyakorló motívumok is vannak, nem csak betűk: https://www.youtube.com/watch?v=ym9Sup2VKRE
Nézd meg, aztán utánozd. Nem kétszer, nem hússzor. :) De előbb utóbb elkezdesz majd belejönni. Én az ábécét untam állandóan írni, úgyhogy mindig konkrét szavakkal gyakoroltam.
De egy naptárhoz tényleg nem kell ENNYIRE kigyakorolni. Írj, mint rendesen, és díszítsd körbe. Négyzetet rajzolni tudsz. Vonalat húzni tudsz. Ennyi! :)
Andru mondta
Ezt én is megnézem! Köszi :)
Andi mondta
épp az a következő tanévi füzetemet alkotom, kicsit bujos, kisérletezgetek, ez most szuperjól jött, kösziiii :)))))
Via mondta
Nagyon szívesen! :) ♥
Marcsi mondta
Ez egy zseniális cikk, újra rámjött a kalendáriumozás! :)
Via mondta
Muhaha, a küldetés akkor teljesítve. :P