A grafománok paradoxona: imádod a szép füzeteket, de rettegsz attól, hogy “elrontod” őket, amint beléjük írsz. Így jön létre az a helyzet, amiben egyre csak gyűlnek és gyűlnek a szebbnél szebb füzetek egy végtelen ciklusban. Mindig veszel egy új füzetet, kitalálod, hogy milyen szép és hasznos lesz ez, majd hazaérve szinte azonnal megy is a régi füzet-stóc tetejére, ahol onnantól fogva mind közösen várják, hogy egy ötleted megkapja tőled az “elég jó” minősítést, ami végre elég lesz ahhoz, hogy beléjük merj írni…
Törjük meg ezt az ördögi kört. Ehhez egyetlen mondatot javaslok: francba a tökéletességgel!
A füzet ugyanis nem dísztárgy. Arra való, sőt kifejezetten arra készült, hogy használd. Én úgy vagyok vele, hogy a legszebb füzetet is szebbé teszi, ha használod, és beleteszed azt, ami neked fontos. Legyen ronda, csak legyen!
Soha nem fogod megbánni, ha teleírsz egy füzetet, a gyűjteményed pedig igazi kincs lesz évek múlva. Többet ér, mintha csak őrizgetnéd őket üresen.
Ezért, hogy segítsek neked átugrani a “mire használjam” akadályán, és oldani az üres papírtól való félelmedet, összeállítottam egy 25 ötletből álló listát arról, hogy mi mindent kezdhetsz egy üres füzettel.
Füzetvezetés minden eshetőségre
Nekem a családtagok-iratok-bankkártyák hármas után a fotóalbumok és a füzeteim vannak a “tűz esetén mentendő” listám tetején. Annyira igaz ez, hogy az egyik legnagyobb becsben tartott tárgyam a nagymamám naplója több, mint hatvan évvel ezelőttről. De ez nem azért, mert irodalmi értékű, vagy formailag, tartalmilag kiemelkedő lenne. Nekem fontos, mert belelátok a gondolataiba, megismerem a félelmeit, aggodalmait, vágyait, és így van egy generációkon átnyúló kapcsolatom ahhoz, hogy hogyan érezte magát, milyen volt az élete akkor, amikor annyi idős volt, mint most én. És praktikus oldala is van a dolognak: a szintén tőle örökölt receptes füzetem nem csak a kézírását őrzi, abban is vannak sztorik és jegyzetek, újságkivágások, és persze a legjobb sütireceptek. :)
Valódi érték az ilyesmi, és ezerszer boldogabb vagyok attól, hogy a nagymamám akkor úgy döntött, hogy vezeti ezeket a füzeteket, mint ha tök üres füzeteket örököltem volna. (Pedig biztos vagyok benne, hogy ő is talált volna ezer másik “fontosabb” tennivalót. Örülök, hogy ezt választotta, mert ma, nekem már ez a kincs.)
Ezen felbuzdulva vezetem én is a kis jegyzeteimet, naptáraimat, naplóimat. Ezért nem csinálok ügyet abból, hogy mindenféle színű, formájú, fajtájú, beosztású füzetem van itthon. Kísérletezni jó, és számomra már most érték, ha új funkciót kaphat egy egyébként üresen maradó füzet. Úgyhogy nézzük meg, hogyan indulj el, ha rád is várnak a szép, üres füzetek!
Hogyan ne legyen ijesztő az üres füzet-ötletlista?
Figyelj, nagyon bonyolult lesz :)
- Fusd végig az ötleteket.
- Találj egyet, ami megtetszik.
- Fogd az üres füzetedet és próbáld ki!
A célunk most is, mint olyan gyakran, a maximalizmus oldása. Ha egy pillanatra is eszedbe jut, hogy” jaj, akkor most mind a 25-öt meg kell csinálnom?“, vagy “az elejéről egyenként kell végighaladnom az ötleteken?“, akkor hesegesd el ezeket a gondolatokat! Ez egy játék, ami a kísérletezésről szól.
Úgyhogy vezessen a kedved és a kíváncsiságod! :)
25 kreatív ötlet, hogy mire használhatsz egy üres füzetet
- Minimalista napló: ez egy egyszerű megoldás, ha megőriznél valamit a napjaidból magadnak és az utókornak, de megijeszt a gyerekkori “kedves naplóm”-formátum, amiben vég nélkül kellene oldalakon át fogalmazni (kinek van erre felnőttként ideje?). Egyszerűen írj a füzetedbe minden naphoz csak egyetlen mondatot. Biztos, hogy minden nap lesz erre két perced, és egy év múlva lesz egy 365 napos történet az elmúlt évedről. (Csak ne várd meg a január elsejét a kezdéssel!)
- Minimalista novella: a minimalista napló kreatív írás-változata, amiben minden nap egy mondatot írsz hozzá a művedhez. Év végére lesz egy 365 mondatos történeted. Ez megint segíti a túlterheltség-érzést, hiszen minden nap csak az előző mondatot kell folytatnod egy újabb mondattal, és nem kötelező semmi többet írnod aznap. (Persze ha becsókol az ablakon a múzsa, akkor hajrá! :) )
- Olvasónapló: ezt is lehet minimalistán csinálni: csak egy-egy mondat az éppen elolvasott könyvről. Aztán mehet ide még a nemsokára kijövő könyvek kívánságlistája, könyvajánlók, sőt az ötleteid egy saját könyvhöz… :)
- Film/sorozatnapló: értékelheted, amit láttál, és/vagy vezethetsz listát arról, amit meg szeretnél nézni. Jegyezd fel azokat is, amiket mások ajánlanak neked, legalább lesz mihez fordulnod, amikor úgy érzed, hogy ötleted sincs, mit nézz. Tarthatod a tévé mellett, így a “mit nézzünk este” kérdésnél rögtön odanyúlhatsz, kiváltva a pihenést kilövő rituális fél órás Netflix-katalógusböngészést.
- Álomnapló: tartsd az ágyad mellett, és felkelés után írd le gyorsan az álmaidat. Izgalmas lesz a visszatérő mintákat észrevenni, vagy évekkel később visszaolvasni, hogy mi alakult már benned tudat alatt, amit később már ébren is megfogalmaztál magadnak. Még a végén az is kiderülhet, hogy előre megjósoltál dolgokat. :)
- Polaroid-fotóprojekt: minden lapra ragassz egy fotót (pl. Instax kamerásat), és írd alá, hogy mit ábrázol, kik vannak rajta. Ez az egyszerű album is tök jó emlék lesz évek múlva.
- Edzésnapló: hogy az edzés ne az önostorozásról és a szigorról szóljon, készíthetsz előíró helyett leíró edzésnaplót. Ebben egyszerűen azt vezetheted, hogy mikor mennyit edzettél – szuperül fogod látni, hogy hogyan fejlődsz. Ami az elején tök nagy erőfeszítésbe került, hónapokkal később már meg se kottyan. Napról napra nehezebb értékelni a haladást, de a napló ott lesz bizonyítéknak, hogy honnan indultál.
- Cél-napló: minden nap felírhatod, hogy milyen lépést tettél azért, hogy közelebb kerülj az éppen aktuális célodhoz. Lesznek napok, amikor csak a háttérben dolgozol valamin, vagy előkészítesz valami nagyobb lépést, de ezek is fontosak. Ez segít minden nap tudatosítani, hogy meg kell becsülni a kis lépéseket is.
- Szokásnapló: vezetheted, hogy egy héten hányszor csinálsz egy bizonyos dolgot, amit épp szeretnél beépíteni az életedbe. A kockás füzetek különösen alkalmasak erre, jól lehet táblázatokat rajzolni beléjük. :) Ha új szokásokon dolgozol, ez is segíthet.
- Hála-napló: ez is egy egyszerű, pozitív megerősítő technika. Minden nap végén szánhatsz rá pár percet, hogy leírsz 3 dolgot, amiért aznap hálás voltál. Igen, lehet az is egy dolog, hogy “vége van ennek a borzalmas napnak”.
- Büszkeség-napló: ez a hálanapló egy speciális változata, amiben minden nap olyan dolgokat írsz le, amiért te hálás voltál magadnak, vagy te büszke voltál magadra. Itt sem csak az ér, ha ma is megváltottad a világot. Ez is lehet olyan szintű, hogy előkészítettél valamit magadnak holnapra, amivel a holnapi önmagad munkáját könnyítetted meg. Vagy az, hogy erőt vettél magadon, és kivitted a szemetet. Ez a technika segít azon, hogy leépítsük a belénk nevelt tévképzetet, hogy magunkon gondoskodni és magunknak örülni beképzeltség. Egyáltalán nem az. Vállon veregedheted magad a dolgokért, amiket tettél, és főleg azokért, amiket magadért tettél. Ez a módszer segít létrehozni ezt a pozitív önmegerősítő kört.
- Kalligráfia-gyakorlónapló: valahol gyakorolnod kell azt a betűkanyarítást. :) Firkálhatsz szavakat, gyakorolhatod a nagy G-t, vagy azt, hogy hogyan kell egyenletes betűtávval leírni azt, hogy Boldog Születésnapot! Még több kalligráfia gyakorló ötletet itt találsz, ha pedig sima feliratokat gyakorolnál, ahhoz itt adok egy csomó ötletet.
- Idézetes füzet: gyűjtheted benne a számodra inspiráló idézeteket, mondásokat. (Kiemeltem, hogy számodra, hiszen ha csak elvileg motiváló egy idézet, de neked a hideg futkos tőle a hátadon, akkor azt ne nézegesd minden nap!) Bármikor, amikor el vagy szontyolodva, vagy egy kis lélekerősítésre van szükséged, akkor fellapozhatod ezt a füzetet.
- Emlékkönyv: erről miért szoktunk le úgy 10 éves korunk körül?!?! Felnőttként még inkább lenne létjogosultsága, hogy lássuk, mennyien vannak körülöttünk és támogatnak, szeretnek. Én azt mondom, nevezz ki egy szép jegyzetfüzetet emlékkönyvnek, és add körbe a következő szülinapi bulidon, hogy mindenki írjon bele pár sort. Imádni fogod elővenni!
- Receptes füzet: írd össze egy helyre a leggyakrabban használt recepteket. Fennmarad az örökkévalóságnak, és a veled lakók is megtanulhatják így megfőzni a sok finomságot. Ez a füzet a delegálás eszközévé is válhat: nem te leszel mindig a szűk keresztmetszet, aki őrzi a túrógombóc titkát. Menütervezéshez is jó segítség, ha megvan, hogy mi az a néhány tucat fogás, amit újra meg újra elkészítesz. Így nem kell minden szezonban feltalálni a spanyolviaszt!
- Étkezés-napló: ha egészségügyi okokból figyelned kell a diétádat, egy füzetben tudod vezetni, hogy mi mindent ettél meg aznap, és ez hogyan hatott a szervezetedre (vércukor, gyomorműködés, pulzus, stb. stb.)
- Zónatáblázat: igen, az olvasóim közkedvelt háztartási stratégiáját, a zónatakarítást is vezetheted füzetben. A füzet első oldalaira írhatod a zónalistákat, aztán azt vezetheted, hogy melyik hónapban melyik feladatokkal haladtál a listáról. Látszani fog, ha valamelyik rendre kimarad – akkor eldöntheted, hogy magasabb prioritást kap, vagy delegálod, vagy nem csinálod többet. Muhaha.
- Címlista: ha aktív képeslapküldő vagy (én igen!), akkor hasznos, ha egy helyen megvannak a képeslapra érdemes ismerőseid címei. Mellettük pedig mehet a lista a szülinapi dátumokról. Oké, hogy szól a Facebook, de az igazi képeslapot nem napján kell feladni. ;) A képeslapokon remekül lehet gyakorolni a szépírást is, ld. 12-es pont.
- Sztorifüzet: a kreatív füzetvezetés egy újabb egyszerű, játékos módja. Gyerekszáj, vicces beszólások, családi anekdoták — minden mehet egy sztorifüzetbe! A gimiben vezettem egy hasonlót órai beszólásokból, és igen, még évtizedekkel később is vicces visszaolvasni. :)
- Szószedet: ha nyelvet tanulsz, gyűjtheted egy külön füzetbe az érdekes kifejezéseket, szólásokat. Olyasmi, mint régen nyelvórákon a szótárfüzet, csak mondjuk egy bizonyos témához kapcsolódó szakszavakkal, vagy az éppen általad olvasott regény kifejezéseivel. Egyszer kiszótáraztam Orwell Állatfarmjának azon szavait, amiket nem ismertem. Azóta tudok földművelésről diskurálni angolul. :D További nyelvtanulós tippeket itt találsz.
- Írói deblokkoló: Ha a hobbid vagy munkád a kreatív írás és épp írói blokktól szenvedsz, akkor használd arra a füzetet, hogy blablázol benne arról, ami éppen a fejedben van. Téma vagy kiindulópont nélkül, csak írj, ami éppen jön. Egyrészt kiszedi a fejedből a füstöt, és tisztábban tud indulni a reggel, másrészt ha pont írni készülsz valamit (beadandót, cikket, fontos levelet), akkor bemelegítésnek tökéletes ez a tökéletlen, szabályok nélküli szóhányás. Nem a Pulitzerre hajtasz, csak olajozd be a gépezetet!
- Stílus-inspiráció: hús-vér Pinterest! Ha megtetszik egy magazinból egy fotó, vágd ki és ragaszd a füzetbe. Előbb-utóbb ki fog rajzolódni, hogy milyen fazonok, színek, minták vonzanak. Még több stíluskereső tippért olvasd el ezt.
- Közös regény: Van olyan barátod, aki szintén szeret írni? Vezessétek közösen a füzetet. Írhattok egy közös sztorit úgy, hogy az egyikőtök ír egy mondatot / bekezdést / oldalt / fejezetet, aztán a másik kapja meg a füzetet a következő hétre / hónapra, és ő folytathatja a történetet. (Tudom, hogy jegyzetfüzetekről van szó, de ha nem találkozol személyesen az író barátoddal, akkor ezt virtuálisan egy Google Docsban is abszolválhatjátok. ♥)
- Kortünet, korkép: Ha érdekel vagy foglalkoztat az ilyesmi, és szívesen készítenél lenyomatot a történelemről, minden nap leírhatsz egy szalagcímet az újságokból. Valami olyat, ami nagy port kavart aznap, vagy sok helyen lehozták. Érdekes lesz látni fél-egy év távlatából, hogy mi az, aminek valóban nagy súlya volt, és mi az, amit csak felfújtak. A perspektíva sokat számít.
- Levelezések: a füzetet használhatod levelezésre is, afféle naplóként. Címezheted a jövőbeni magadnak, vagy valakinek, akivel szeretnél beszélgetni, de már sajnos nem tudsz. Ha magadnak címzed a leveleket, időnként (szülinapodon, negyedévente) vissza is írhatsz a korábbi magadnak. :)
Most te jössz!
A kihívásom a számodra: avass fel most egy jegyzetfüzetet! Szedj elő egy őrizgetett füzetet, adj neki egy feladatot, és kezdd el használni! Ne feledd: magadnak csinálod, nem tudod elrontani. :)
Aztán írd meg a kommentek között, hogy melyik ötletet próbáltad ki!
Ha pedig nem teljesen üres a füzeted, hanem egy használaton kívüli határidőnapló, abba is tudsz új életet lehelni! Itt megmutatom, mire használd a félbehagyott terveződet.
Lesd el a legjobb naptártrükkjeimet!
Ha szeretnéd megtudni, hogyan turbózhatod fel a naptáradat 3 egyszerű dekortechnikával, hogy miért papírnaptárat használok az időszervezésemhez, és hogy hogyan kell elképzelni egy időspóroló-stresszmentesítő naptárrendszert, akkor iratkozz fel a hírlevelemre és elküldöm a legjobb naptártrükkjeimet!
Szeretsz írni, naplózni? Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Naplóírás egyszerűen, önismerethez és emlékmegőrzéshez
- A legjobb tollak naptárazáshoz – Muji, Lamy, Tombow, Pentel, Staedtler
- Feliratok tervezéshez és naptárazáshoz – ecsetfilces és tűfilces feliratrajzolás, kezdőknek is!
Timi mondta
Ó, ha több is bejött, nyissak több füzetet? ‘:D Recept, meg álom-ötlet-írós.
És ahh, a levelezés! De ahhoz kellene egy sima lapos füzet. Ha ez a bejegyzés vásárlásra indít, akkor nagyon morci leszel?… ‘:D
Via mondta
Nem leszek én morci, csak ne hörcsögölj, hanem használd, amit megveszel! :)
Eperszeder mondta
Több füzetet is vezetek, ( pl. álomnapló, pár mondatos napló – minden hónaphoz 1-2 fontosabb esemény feljegyzése- ,tarot kártyás füzet de a kedvencem a BOLDOGSÁG naplóm, amiben minden van ami a Boldogsággal kapcsolatos: személyes fotók, idézetek, dalszövegek, újságcikkek, versek, évszakok szépségei stb.
Ezt bármikor jó fellapozni, mert mindig felvidít. :)
Laura mondta
Hát nekem a sztori füzet a befutó…
Kata mondta
Kedves Via, ezek szuper ötletek! A 3,8,21,24 és 25 nagyon tuti ötlet! Amúgy holtbiztos grafomán vagyok… Hosszú évek óta írok naplót, most tartok a 14.füzetnél/könyvnél. Volt, amit vettem, volt, amit csináltam, sokféle akad köztük. Most viszont az jutott eszembe, hogy rég vettem már valami szépet.Hazafelé benézek a papírboltba és bogarászok kicsit a Wish-en is…
Nóri mondta
Én idén mindenképp szerettem volna December daily albumot, hiszen az első karácsony hármasban. Nem volt időm sokat vacakolni egy tökéletes scrapbook albummal, lekaptam egyet a gyűjteményből (a borítón ovacskák legelnek a mezőn). Szerintem tökéletes december daily album lett :) és úgyis egy ilyen tökéletes alkalomra várt kb általános iskola 2. Osztálytól az a füzet :) (a borítót elől átpingáltam és karácsonyosítottam, de hátul maradtak a legelő lovak :D )
gyapidorka mondta
Grafomán vagyok, úgyhogy én amúgy rengeteg jegyzetfüzetet használok. :D
Fanfiction-öket írok általában, de sokszor szoktam tervezgetni, ötletelni is.
Hamarosan költözünk, épül a házikónk, úgyhogy több is tele van ötletekkel, tervekkel, egy táblázatot is csinálok a gépen. :D Helységenként le van bontva, hogy milyen terveim vannak, hogy szeretnék szelektálni, mit hova szeretnék tenni. Illetve milyen bútorok vannak oda tervezve. Vagy hogy mit kell kinéznünk a kivitelezőnek, milyen anyagi keretek között.
Régen írtam naplót is, amikor fiatalabb voltam, középiskolában volt levelezős füzetünk is a barátnőimmel. Adtuk körbe, a mai napig megvannak.
De sokszor nekem egy papírfecni is elég, engem már nem zavar, hogy rondán írok. Ez amúgy is annyira szubjektív dolog, anyukám szerint rondán írok, szerintem meg nem. :D
Mikor beköltözünk, tervezek egy ‘konmarizós, zónázós’ füzit csinálni, de gondolkozom egy bullet journal-on is, van egy csomó filcem, meg ilyen-olyan színes tollam. Rajzolni nem tudok, de majd megoldom kreatívkodással. :)
gyapidorka mondta
Annak idején a fanfiction írásnak köszönhetően ismertem meg a legjobb barátnőmet. Mi írtunk együtt, amikor találkoztunk, akkor papír alapon tervezgettünk meg ötleteltünk, de amúgy word-ben meg e-mailekben dolgoztunk. Meg akkor még msn-en tartottunk közös epizód nézést meg ‘brainstorming-ot’. Imádtuk, nagyon jó kis időszak volt.
Most egy mesét tervezek írni a kisfiának, aki a keresztfiam, úgyhogy ahhoz majd valami menő kisfiús jegyzetfüzetet kell szerválnom. :)
Andru mondta
Újra elolvastam és ki is néztem egy-egy pontot belőle. Étkezési naplót szoktam vezetni időnként, most újra előveszem, ha már eszembe juttattad. A céloknak sem ártana egy kis haladási napló, mert elérkeztem olyan időszakba, ahol ritkábbak a mérföldkövek, inkább kőtörés van :) De inspirálni fog remélem és folytatom a munkát.
A szokásoknak sem ártana a fejére ikszelni, hátha van mit javítani rajtuk. És a zónázásra meg jó ötlet, ezt még nem próbáltam.
Úgyis az volt az egyik terv, hogy elhasználom a füzeteimet. Szerencsére iskola-időszakom van, tehát fogynak rendesen :) De azért egyet-kettőt még vettem, hogy legyen “tartalék” :) Haha.
Balogh Andrea mondta
Kedves Éva! Sajnos én is sajnálgattam sok füzetemet, mert rettenetesen rondán írok. Így sok sztori, vicces dolog elveszett az idők során. De most mgis belekezdek, megvalósítom a saját vegyes ötletemet, talán nekem is segít a nehezebb napokon. Köszönöm az ötletet!
Amúgy pedig gratulálok az írásaidhoz, bár még csak nemrég csatlakoztam. Örülök, hogy olvashattam rólad, és hogy te is kíváncsi vagy másokra. Ez elég ritka! Magamról csak annyit, pedagógus vagyok, mindenben az keresem, hogy tudnám azt hasznosítani az iskolában a gyerekeknél. Nem csak kézműves dolgokra gondolok, hanem a lelki letre is. További sok sikert kívánok!
Via mondta
Kedves Andrea!
Én is örülök, hogy itt vagy!
A rondán leírt vicces sztori is kincs lesz 5-10-20 év múlva! Amúgy gyakorlással szebb tud lenni a macskakaparásod is, gyakorolj azáltal, hogy leírsz mindent “rondán”. :)
A gyakorlati ronda jobb, mint az elméleti tökéletes. Ezt küldöm mottónak a következő évtizedre. :)
E.Gabi mondta
Nagyon tetszik a gyűjtemény! :) Nekem is van pár őrizgetett darab, “leporoltam” egyet.
Receptes füzetet már vezetek. Nagyiktól tanult, itthon bevált, kipróbált, barátoktól kapott recepteket írok, ragasztok bele (nagyiktól kapott kézírásos recepteket alap, hogy ragasztom ;) ).
Téli vizsgaidőszak alatt vettem egy A6-os keményfedeles füzetet, fehér alapon színes, vidám esernyőkkel. Hálanaplónak szántam, de eddig üresen állt a polcon.. Tegnap randomszám generálással sorsoltam a 123 kihívásod közül, hogy mit csináljak a héten. Az jött ki, hogy vezessek táplálkozási naplót + ebben a cikkben is említed + egy orvosom is ezt javasolta.. Ma reggel belevágtam! :) Remélem jegyzetelési lelkesedésem kitart pár hétig, és rájövök, milyem ételek okozzák a rosszulléteimet időnként.
Vettem tavaly nyáron egy filofax clipbookot, egyetemi jegyzeteléshez használtam eddig, olyan szép, hogy emiatt nagyobb kedvvel tanultam belőle.. :D Most szerintem átrendezem, és befogom nyári projektekhez, célokhoz, bakancslista pipálgatáshoz (Kreatív kalendáriumon tanultakat végre kamatoztatnám).
Tünde mondta
Gratula drága Via! ez nagyon jó kis poszt… ma is vettem épp egy szép utazós füzetet és őrizgetek már párat :D De most erőt veszek magamon és írok is beléjük végre… egy utazósat már elkezdtem kétszer nyaraltunk Olaszországban, fotókkal, sztorikkal szeretném illusztrálni. Már csak a kisfiam miatt is szeretnék naplókat, hogy legyenek majd emlékei a pici korából, közös nyaralásokról (most 5 éves) :D A másik a babanapló, ami több notesz, naptár és papír oldalakon hever csak. Rám férne egy étkezési napló vezetése is. Idézeteket, és angol kifejezéseket már most is írok, egy gyönyörű Dolce Blocco-t vettem idénre.
Ilona mondta
Ezt a cikket külön nekem írtad? Mintha beleláttál volna a fiókjaimba :)
Fellelkesültem! Köszi!
Pniki mondta
Csodás ötletek! A napló, a novella, az emlékkönyv, a polaroidok, a páros novella, a mit nem tudok, a gyerekszáj…Mind jöhetnek!☺
Anna mondta
Mi a férjemmel azt döntöttük el, hogy veszünk egy szép füzetet (mert még nincs egy halom) és az elejébe az egyikőnk, a hátuljába a másikunk írja, hogy milyenek NEM szeretnék, vagy éppen milyenek szeretnék lennénk, ha megöregszünk. Szüleink, nagyszüleink felett most kezd érződni igazán a kor, és érezzük, ami nehézséget okoz, miközben gondoskodunk róluk. Szeretnénk, ha a gyerekeinknek és úgy általában a környezetünknek egyszerűbb lenne, ha majd idősek leszünk. Persze vannak dolgok, amiket nem lehet befolyásolni, de azt igen, hogy ne felejtsünk el majd sétálni (amíg tudunk). Ha valamit adni szeretnénk, és azt mondják, köszönjük nem, akkor hátha nem erőltetem majd rájuk a 120. általam kötött zoknit :-) Hogy működni fog-e, az bizony jó pár tíz év múlva derül majd ki.
Annus mondta
10, 12, 13, 19 és 22 a saját rajzaimmal.
Zsaba mondta
Egy napló az utazásokról: mikor hol jártunk, mit csináltunk, mit néztünk meg.
Tervezek egy receptes füzetet évszakok szerinti lebontásban, mert valahogy mindig ősszel akadnak a kezembe epres sütemények, amiket tavaszra nem találok. 🙂
És van egy füzetem “hová?menjünk!” címmel, amibe programajánlókat, meglátogatandó helyeket írok (külön játszótér rovattal)
Lucy in the sky with diamonds mondta
Érettségi előtt eszembe jutott, hogy mennyire jó lenne emlékül adni egy kis összefoglalót az osztályfőnökünknek, amelyben minden hónaphoz tartozna egy bekezdés amolyan “a legjobb/legviccesebb, ami az osztályával ebben a hónapban történt” címszó alapján.
Természetesen kilencedikben ilyesmi nem jutott még az eszembe, pedig akkor kellett volna nekikezdeni. Mondanom sem kell, hogy a projektből semmi sem lett.
Viszont aki akár már gondolhat is ilyesmire kilencedik elején, az maga az osztályfőnök, aki aztán ezt a füzetet (nyilván nem kézzel írva mindenkinek, hiszen a sztorik nyomtatóval sokszorosítva sem veszítenek az értékükből) adhatná ballagási ajándékul az osztálynak. :)
Akár egyetemen is eljátszható, hogyha kisebb az évfolyam, csak abból már diplomaosztós ajándék lesz. :)
Hilda mondta
Minimalista napló – ez mekkora ötlet! Január 1-el kezdem is! Remélem a gyermekeim valamelyikének érték lesz egyszer… :)
Hilda mondta
És nem felejtettem el! Tegnap elkezdtem! :)
Zsuzsa mondta
Én írok sima naplót 20 éve, írom a nagy aranyköpéseit, a kicsi evési rendjét, fejlődését, egy minden napra egy kérdés anya naplót meg van határidőnaplóm.
Tudom, hogy divat a bujo, hogy mindezt lehet egybe, de nekem így jobb.
Via mondta
A bujo nem azt jelenti, hogy minden egyben van, vannak, akik bujo-stílusban (ponthálós jegyetlapon saját maguk által kidolgozott listákkal és táblázatokkal), de tematikusan több füzetet vezetnek. Nekem sem csak egy van, mert túl nagy lenne a keveredés, a projektek saját dolgai (jegyzetek, vázlatok, trackerek, stb.) vannak egy helyen, nem az életem összes aspektusa egy füzetben, mert akkor kb. havonta meg is telne egy egész, és úgy kéne hatvan helyről összevadászni az összetartozó anyagokat, ha vissza akarok nézni vagy be akarok hivatkozni bármit. :) Élhetőnek kell lennie, különben nem csinálod. Ez amúgy mindenre igaz. :D
Fekete Gyöngyi mondta
Köszönöm Via!
Lett egy jövő karácsonyi ajándèk ötletem a listát elolvasva. Az első pont inspirált. Igaz, kellett vegyek egy megfelelő, új üres füzetet🙂! A fiamnak írok minden nap egy mondatot. Valamit ,ami eszembe jut aznap róla vagy vele kapcsolatban. Tegnapi nappal el is kezdtem. 🙂 Köszönöm
Via mondta
Ez csodálatos! Ne bántsd magad, ha kimarad egy-két nap vagy egy hét, még akkor is értékes lesz, ha “foghíjas”. ♥
Tünde mondta
ez de szép és jó! Lopom az ötletet…<3
Manyus mondta
Köszi Via! Idén ősztől gyűjtöttem be pár a/5 iskolai füzetet. Először életmódváltásom vezettem benne, kezdve mit szeretnék elérni és ezért mit kell tenni. Azóta is vezetem és tényleg jó vissza nézni, hogy ami ma természetes állapot már a mérlegen, ahhoz milyen úton értem el. Azután lett egy a napi költéseimnek, amiből hó végén mintát veszek, összesítek és költségvetési tervet készítek a következő hónapra. Annyira jó módszer vezetni a füzeteket! És nekem volt/van egy most a karácsonyi időszakra, így úgy tűnik szervezettebb vagyok. Szép jegyzetfüzetbe pedig a kedvenc blogjaim, mint a Te gondolatait is vezetem. De van napló a gyerekszájnak, egy az ovis emlékeknek. Tavaly december naplót is csináltam. Biztatásodra tényleg nem túlgondolva. Szóval elég nagy jegyzetfüzet arzenálom van. Lett egy a mozgásnak is, van egy a mit játszom/játszottam a gyerekekkel. Vezetek egyet a mozgásfejlődésükről, betegségeikről is. Az ötleteid közül pedig a 8,9,10,11 számút fogom megcsinálni ;) puszi
Via mondta
Látom, te is igazi jegyzetelő vagy! :) ♥
Császár Johanna mondta
Olyan nagyon klassz szemezgetni való lista!! Köszönet <3 Plusz egy ötlet: Dolgok, amiket nem tudok – füzet. Ebbe gyűjtöm a mindennapok során felmerülő kérdéseimet, legyen szó bármiről, amivel szembe találkozok, és nem tudom. Felírom, ötletelek, hogy mi lehet a válasz, majd utánanézek, és a végén lesz egy füzetem tele azokkal a dolgokkal, amiket tudok :) Az eredeti ötlet Richard P. Feyneman-tól származik.
Via mondta
Ez remek ötlet! :) Nekem is sokszor vannak ilyenjeim. :)