Miközben mindenki temeti a kézírást, reneszánszát élik a kézzel vezetett határidőnaplók, füzetek, és újra divatba jött a kalligráfia és a szépírás.
Sok éve már annak, hogy beleszerettem a kalligráfiába. Mondjuk egy lelkes naptárazós, minőségi írószerrajongónak nem sok kell ahhoz, hogy beleugorjon a mártogatós tollak és ecsetfilcek világába… :) Ez tipikusan az a hobbi, aminek nagyon jót tesz a sok kísérletezgetés, lehet rajta gyakorolni, hogy milyen az, amikor nem vagy benne elsőre hiperszuper.
Még évek után is képes vagyok könyékig tintás lenni, van, hogy köpköd vagy serceg a tollam, vagy kacskábban sikerülnek a betűk — remek lehetőség megbirkózni a tökéletlenséggel, miközben a maximalista énünk valószínűleg már elájult a “bénázásoktól”.
A szépírás kikapcsol, szeretek vele foglalkozni, és esküszöm, a postások is jobban bánnak a szépen megcímzett borítékokkal és csomagokkal. Nem egyszer hallottam vissza a címzettől, hogy nem merte bedobni a postás a levelesládába a borítékot, inkább áhítatosan felcsengetett a címre, és személyesen adta át, mert biztos valami fontos, amilyen szépen van megírva. :D Pedig pont a gyakorlás miatt a legkevésbé fontos dolgokat is nagyon szépen tudom megírni.
Nemrég posztoltam Instagram Storyra egy kis videót arról, hogy a párás ablakra felírom cirkalmas betűkkel, hogy “buy more coffee“, ami hűen mutatja, hogy mindig van lehetőség gyakorlásra! Én egyébként Gleichauf Boginál, a Fanatikus Kalligráfusnál tanultam, nem csoda, hogy átragadt a fanatizmus. :))
Mielőtt beleugrunk, fontos elmondanom, hogy a szépírás NEM ugyanaz, mint a kézírásod. Az nekem is tud katasztrofális macskakaparás lenni, főleg, ha rohanok, vagy olyan tollal írok, amivel ha megfeszülök se tudok normálisan írni.
A szépírásnál, kalligráfiánál (mindegy, hogy mártogatós, ecsetes, filces, vagy “mű” kalligráfia, azaz utólag vastagítjuk a betűk szárát) az esztétikum érdekében feláldozzuk a tempót. Lassan lehet szép betűket kanyarítani, ez tehát nem az ideális előadás-jegyzetelő írásmód. Én annyira a betűkre szoktam fókuszálni, hogy néha el is rontom, amit rajzolok, mert teljesen más agyterületem dolgozik, mint tollbamondáskor, amikor konkrétan csak írok.
Éppen ezért ne aggódj, ha a kézírásod szörnyűséges, attól még meg tudsz tanulni szépírni! :) Rengeteg múlik a gyakorláson, úgyhogy íme a kedvenc gyakorlós módszereim.
5 gyakorlós tipp kezdő kalligráfusoknak
1. Küldj minél több képeslapot!
Egy szépen megcímzett levélnek mindenki örül, neked meg plusz gyakorlás. Nem csak a szeretteinknek lehet azonban szépen levelet címezni, tőlem kapott már gyönyörűséges cirkalmas címzést az adóhivataltól a könyvelőnkig mindenki. Gyakorolhatsz ajándékcímkéken vagy ültetőkártyákon, sőt, még könyvjelzőn is, de küldhetsz saját feliratos kártyát is.
2. Találd meg minél több mozzanatban a gyakorlás lehetőségét!
Toll van a kezedben, és van kicsivel több időd, mint egyébként? Akkor írd meg szépen azt a bevásárlólistát! Én már gyönyörűen tudom leírni, hogy krumpli. Költözésnél a papírdobozokat is a vastag ecsetfilcemmel feliratoztam, egyrészt tök jól látható volt messziről is, hogy mi van ráírva, másrészt addig is gyakoroltam. Rengeteg felületre lehet írni, akár az ujjaddal is — mehetnek kedves üzenetek a homokba, havas vagy poros autó szélvédőjére, párás fürdőszobatükörre, lisztes deszkára. Kirakhatsz betűformákat kavicsból, falevélből, dióból. A betűk mindenhol ott lehetnek! :)
3. Használd a különböző írásmódokat a naptáradban!
Nekem elképesztően sokat segít az orientációban és a feladataim közötti navigációban, hogy más-más stílusban, vastagsággal írok fel dolgokat a naptáramba. Sokkal könnyebben felfogom, amit olvasni kell, ha nem ugyanolyan sima kézírással írom fel a dolgokat — úgy néha, amikor még nem ütött be a kávém reggel, összefolynak a betűk, és azt se tudom, hol kezdjem. A naptárazáshoz használt kedvenc tollaimról itt írtam részletesebben.
4. Írj saját feliratokat a fotóalbumokhoz!
Ha bármilyen módon archiválsz fotókat, a saját kézzel írt szép feliratok, gondolatok, idézetek személyesebbé teszik a fotókat. Én minden évben csinálok egy December Napjai scrapbook albumot, ebben is folyamatosan alkalmazom az ecsetfilceimet olyan szövegekhez, amiket ki szeretnék emelni.
5. Jegyezd fel magadnak a kedvenc idézeteidet!
Igen, persze, el is lehet menteni, meg ki lehet tűzni Pinterestre, de még jobb, ha nyitsz egy inspirációs, írásgyakorlós füzetet, és oda vezeted fel azokat az idézeteket, amik nagyon betaláltak nálad. Írás közben az üzenet is mélyebbre megy, és a füzetet amúgy is nagyobb eséllyel csapod fel, ha motivációra van szükséged, míg az Instagramon/Facebookon elmentett posztok hamar eltűnnek a süllyesztőben.
Szépírásra fel! :)
Szólj hozzá!