Mindig olyan jó visszanézni a régi határidőnaplóimat. Mivel nem csak feladatokat és teendőlistákat írok bele, hanem emlékezetes apróságokat is (milyen filmeket néztünk, mit főztünk, kikkel voltunk…), igazi hétköznapi emlékőrzés ez anélkül, hogy óriási feneket kerítenék neki külön albummal, keménykötéses-antikolt papírokkal, meg hosszú-hosszú oldalakat megtöltő krónikákkal. Nem mindig van az embernek erre ideje (és nekem évek óta nem volt) — de ez nem jelenti azt, hogy ne érné meg akár csak néhány mondatot feljegyezni. Főleg ahogy telnek-múlnak az évek-évtizedek, néha még a lapszéli firkantásokról is kiderül, hogy kedves emlékeket hoznak elő, vagy ablakot nyitnak arra, hogy milyen volt akkor az életünk.
Úgyhogy az évek alatt rászoktam, hogy időről időre a lapok alján, vagy külön füzetben felírok hosszabb jegyzeteket is. És nem csak a mostani történésekről — sokminden van a fejemben régi nyarakról is, rengeteg dolog viszont sehol nincs lejegyezve, csak a fejemben kóvályognak. Ennek az egyszerű emlékőrzésnek, kreatív naplózásnak a nyárra specializált formája a nyári emléknapló.
Úgy vagyok vele, hogy sosem késő lejegyzetelni a nyári emlékeidet, bármi is van most a fejedben egy 20 évvel ezelőtti tábortüzezésről, vagy nagy elázásról a hegyen, vagy egy balatoni vízibiciklizésről. Igen, biztosan nem olyan friss már az emlék, mint ha ott azonnal vagy öt perccel később leírtad volna. De sokkal frissebb, mint húsz további év múlva lenne.
Ha te is szívesen állítanál emléket a mostani vagy korábbi nyaraidnak, vagy gyűjtenéd egy helyre a legkedvesebb nyári emlékeidet, akkor az alábbiakban olvashatod az én nyári emléknapló-technikámat, amihez egy letölthető, nyomtatható változatot is készítettem.
A naplóírásnak nincs belépési küszöbe
Sokan szeretnének naplózni, de sosem állnak neki, mert megijednek attól, hogy akkor ez biztos elköteleződést jelent, az egyszeri emléknaplózás egy száz oldalas önéletrajzi regény kötelező megírását vonja maga után, vagy mostantól folyamatosan órákat kell ezzel tölteni, mert csak akkor “ér”. Ezek közül az állítások közül egyik sem igaz, viszont megakadályozhatják, hogy elkezdj foglalkozni a témával, és az viszont nem jó, mert így a “majd egyszer, amikor már ráérek az össze szabadidőmet ezzel tölteni”-ből az lesz, hogy sosem kerülnek rögzítésre a legkedvesebb nyári emlékeid, és legközelebb az unokáid fognak esetleg rákérdezni, hogy milyen volt fiatalkorodban.
Az urban:eve-en az egyik mottóm az “elég jó az elég jó”, és ez az emlékezésre is igaz.
Úgyhogy első lépésnek olvasd el az alábbi a megengedőlistát, amiben felsoroltam a nyári naplózás 5 antiszabályát. Ez segíteni fog eloszlatni ezeket az indulási akadályokat. :)
Megengedőlista a nyári emléknaplóhoz
- Nem kell tökéletesnek és hiánytalannak lennie. Bármilyen mondat vagy emlékfoszlány értékes lesz évek múlva.
- Nem kell esztétikailag kiemelkedőnek lennie. Nem kell telescrapbookoznod és matricáznod a naplódat, ha arra most nincs lehetőséged. És nem kell gyöngybetűkkel írnod. Elég annyi, ha a szöveged olvasható annyira, hogy nem csak te, hanem majd más is ki tudja silabizálni évek múlva. De ha nem kalligráfiai remekmű, akkor nem az. Tök jó lesz pont úgy.
- Bárhova jegyzetelhetsz. Igen, nyugodtan mehet az amúgy is használt határidőnaplód lapjainak aljára, a bullet journalodba egy-két oldalpárra, vagy egy picike füzetbe, amit csak erre a célra jelöltél ki. (De ha erre a célra jelölsz ki egy füzetet, akkor könyörgöm, ne csinálj nyolc körös válogatóműsort abból, hogy melyik legyen. Senki élete nem múlik a konkrét füzeten, úgyhogy az első választásod jó lesz.)
- Nem kell egyszerre letudnod minden emlékezésedet. Ha kedvet kaptál, akkor nekiugorhatsz, és leírhatsz tíz sztorit egy szuszra. Ha akarod, lehet ez a projekted a nyár hátralevő részére, és minden héten írsz egy történetet. És ha már nem sok van a nyárból, és csak egy emléket írsz le most, és többet nem írsz mellé, az is tök jó.
- Nem kell mostantól mindig csinálnod. Ha ez egy egyszeri feljegyzés lesz az elmúlt 10 év nyaráról, és jövőre nem fogsz ilyet csinálni, csak majd legközelebb megint 10 év múlva leírod, ami azóta kiemelkedő, akkor az is teljesen rendben van. Ne csinálj belőle kötelező feladatot.
Itt a nyomtatható nyári emléknapló!
Ha segít, hogy van vezérfonalad a naplózáshoz, készítettem egy 14 oldalas nyári emlékőrző munkafüzetet, amit kinyomtathatsz, összefűzhetsz, és ebbe jegyzetelhetsz, emlékezhetsz, rajzolhatsz kedvedre.
A naplóban 10 témaötletet és 10 emlékező-oldal sablont találsz, de mivel bármilyen füzetbe jegyzetelhetsz, ezeket lejjebb itt a bejegyzésben is megosztom, másold ki magadnak nyugodtan oda, ahova szeretnéd. :)
Így használd a nyomtatható nyári emléknaplót!
- Válassz egy nyári történetet, amit szeretnél lejegyezni: a történetek lehetnek ideiek, de a múltból is válogathatsz!
- Keress hozzá egy olyan oldalt, ami a rajzok, színek vagy jegyzethely alapján illik ahhoz, amit leírnál.
- A lap tetején az üres helyre írd fel, hogy miről szól ez a történet. A sarokba jegyezd fel a dátumot is, hogy mikor jegyzed ezt le.
- Írd le, ami most eszedbe jut!
- Néhány segítő kérdés: Mikor történt ez? Ki volt jelen? Milyen hatása volt az utána levő nyarakra?
10 témaötlet nyári naplózáshoz
Ha segít elindítani az emlékezést, akkor itt van 10 téma kiindulásnak. Valamelyikről eszedbe jutott egy régi történet? Írd meg azt!
- A legkedvesebb vízparti emlék
- Kedvenc nyári ételem & története (a receptet is lejegyezheted!)
- Egy izgalmas városnézés
- Azóta is emlegetett utazós kaland (földön, vízen, levegőben)
- Egy csendes, végtelennek tűnő pillanat
- Egy nyári családi hagyomány
- Kedvenc táborozós emlékem
- A legjobb buli (koncert, fesztivál, házibuli)
- Kedvenc olvasmányélményem
- Kirándulás erdőn-mezőn, hegyekben
További cikkek az emlékőrzésről:
- Naplóírás egyszerűen, önismerethez és emlékmegőrzéshez
- Őrizz emlékeket videónaplóval – 1 Second Everyday
- 15 nyári fotós kihívás
- December Napjai album – minden napra egy emlék
- Gyors szülinapi album Instax képekkel
- 25 ötlet, hogy mire használj egy üres jegyzetfüzetet
Most te jössz!
Neked mi került a nyári emléknaplódba? Van olyan téma a fenti tizen kívül, ami még kedves nyári emlékeket idéz meg a számodra? Írd meg a kommentek között!
Niki mondta
Most előhoztad a régi emlékeket! Amit én a legjobban szerettem a nyárban, az a levélírás volt. Volt 3 barátnőm, akikkel leveleztem. Sajnos már nem levelezünk. Ketten elkoptak. Még facebookon és instán lájkoljuk egymás képeit, és küldünk pár sor üzenetet a születésnapokon, de nem az igazi. Egyikükkel viszont napi messenger kapcsolatban vagyunk. Ha eszünkbe jut valami, akkor megírjuk a másiknak, és válaszolunk rá, amikor éppen tudunk.
Elolvastam az összes levelet ebben a pár napban, amiket kaptam az elmúlt 21 évben.
Már írom a határidőnaplómba, a napi emlékeket. 2-3 mondat elég. Szuper, hogy felhívtad erre a figyelmemet! Sajnos nem mindig lesz vidám, mert még küzdök a depressziómmal, de már minimális szinten tudom tartani.
A másik dolog, amit szerettem a nyárban, hogy olvashattam. Volt olyan kötelező olvasmány is, ami tetszett, de inkább a mama padlásán kutakodtam. Ott találtam meg az indiános regényeket, Ida regényét (ami azóta is nagy kedvenc) és felfedezős-világjárós könyveket.
Nekem sajnos nincsenek ezeken kívül jó nyári élményeim. Akárhányszor elutaztunk valahova családilag, még ha csak egy napra is, végig feszültség volt anyu és apu között, és látszott, hogy csak magukra erőltetik a kedvességet és az örömöt. Nem is szerettem nyaralni soha. “Egész évben folyton veszekedünk, de most aztán nyaralunk és kötelezően jól fogjuk magunkat érezni! Akkor is, ha nem!”
Mióta a férjemmel vagyok. Majdnem 4 éve, azóta viszont jó nyaraink vannak. Annak ellenére is, hogy nem jutottunk el nyaralni. Eleinte a szűkös anyagi keret, később a drága covid miatt. Az ötleteidet felhasználva viszont jól éreztük/érezzük magunkat a mi városunkban és a lakásunkban is.
Via mondta
Ez a levelezős dolog szuper, úgy örülök, hogy csináljátok!
A vidámság nálam nem alapfeltétel a naplózáshoz. Leírom a szomorú, nehéz dolgokat is. Valahogy azt is jó visszaolvasni később, mert akkor látom, hogy amikor nyakig benne voltam, úgy éreztem, hogy sosem lett vége. Aztán mikor olvasom, akkor már nem érzem úgy, hogy nyakig benne vagyok, szóval akkor csak vége lesz előbb-utóbb. ♥
Filippa mondta
Köszönöm Via, hogy új távlatokat nyitottál nekem! Hihetetlen, mennyire csak lineárisan tudtam gondolkodni a naplózásban! Innentől kell, folyamatosan, történetben egymás után, és ha nem rendszeres, semmi értelme, á, el sem kezdem, pedig egy szekrényem van tele üres füzetekkel. Tök ciki, de nem jutott még eszembe, hogy tematikusan is írhatnék (mint itt a nyár témája). Annyira jó érzéseket okozott, már csak az, amit felidéz a régi nyarak kifejezés, pl. általános iskolás cserkésztáborok vagy az egyetem alatti fesztiválok vagy konkrétan az esküvőnk nyara és maga a nászút (amikről még mindig nincsenek képek előhívatva:D). Egyébként az esküvők is jó téma lehet, ha valakinek ezzel kapcsolatban vannak jó emlékei. (A mi családi-baráti körünkben elég ritkák, kb. 5 évente, ha 1 van.:) ) Ú, és nemrég kezdtem mesélni az 5 éves lánykámnak, miket csináltam, mikor ennyi idős voltam, mert ugye ovis koromból azért már bőven vannak emlékeim, főleg mindenféle nyári. Sosem szerettem a nyár végét, kicsit olyan, mint a vasárnap délutánok melankóliája, de ezzel az ötlettel megújulhat. :)
Via mondta
Az augusztus nekem is mindig mélabús, gyakran érzem úgy, hogy nem pihentem eléggé, mert az élet zajlik, és félek, hogy “lemaradok” a napsütésről meg a bolondozásról. Úgyhogy általában augusztusban csináljuk a legtöbb tipikusan nyári dolgot, hogy nehogy kimaradjon valami fontos, mert júniusban mindig úgy tűnik, hogy a világ összes ideje rendelkezésre áll még erre… Idén különösen így van, mert júliusban Gomez halála elcsapott minket, mint sínautót a tehervonat, gyakorlatilag az egész hónap kiesett és kb. mostanra térünk magunkhoz. Róla is sokat naplózok az idén. ♥