Mibe, hogy van a lakásodban egy fiók, a fiókban egy félbehagyott tervező, határidőnapló, naptár, vagy kötött füzet, amit az év elején elkezdtél, és március-április környékén eltűnt az életedből?
Na, eltaláltam?
Ha magadra ismertél, semmi gond: a hiba nem benned van.
Valójában számos szempont befolyásolja, hogy neked a mostani életedhez és a mostani igényeidhez passzol-e egy határidőnapló vagy tervező füzet – és ezek gyakran csak használat közben derülnek ki.
Valójában számos szempont befolyásolja, hogy neked a mostani életedhez és a mostani igényeidhez passzol-e egy határidőnapló vagy tervező füzet – és ezek gyakran csak használat közben derülnek ki.
Egy csomó olyan naptár és tervező van a piacon, ami nem fog passzolni hozzád, mert:
- nem jó a beosztása, a mérete, a papírja,
- szép, de nem praktikus – vagy praktikus, de nem szép
- tele van felesleges oldalakkal és/vagy hülye motiváló szövegekkel (amik megszégyenítéssel vagy erőltetéssel próbálnak motiválni)
Ez mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy egyre kevesebb kedved legyen elővenni.
Miért jó mégis elővenni a félbehagyott tervezőt?
Még a legjobban kézreálló, színes-szagos határidőnaplóról is kiderülhet menet közben, hogy mégsem jó neked.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy feleslegesen vetted meg, és kidobott pénz volt költeni rá. Könnyen lehet, hogy ha nem is pontosan úgy, ahogy a gyártó szánta, még ki tudod használni.
És nem vagy elkésve. Még nyáron sem késő késő új életet lehelni az évközben magára hagyott tervezőbe.
Ha van tehát határidőnaplód, terveződ, kötött füzeted, ami januárban még jó ötletnek tűnt, és lelkesen elkezdted használni, néhány hónap után azonban már a fiókban szomorkodik, akkor ebben a bejegyzésben mutatok 5 módszert, amivel új életet lehelhetsz bele.
Úgyhogy bátorítalak, hogy vedd is elő azt a füzetet, és nézzük meg, hogy mit tudsz vele kezdeni most.
Mi legyen a sorsa az elárvult határidőnaplónak?
Bármit is kezdesz az elkezdett, félbehagyott, vagy soha ki sem nyitott tervezővel, minden próbálkozásod biztosan jobb lesz az alternatívánál (ami az, hogy többet felé se nézel, és majd nyolcvan év múlva kiselejtezik a felnőtt unokáid).
A jó hír, hogy mivel most sincs használatban az a füzet, nincs vesztenivalód: bátran kísérletezhetsz. Így találhatsz új, kreatív felhasználási lehetőségeket, és még bármi történhet vele az év hátralevő részében!
Mielőtt elkezdjük egyet kell megígérned magadnak: ne próbáld meg “pótolgatni” a kimaradt heteket, hónapokat! Nem az eredeti funkciójához igazodva próbáljuk “beérni” azt a naptárat, hanem tiszta lappal kezdünk.
Ha üres a füzet, könnyebb onnan folytatni, ahol legutóbb tartottál – de még ha dátumozott is a naptár, akkor is egyszerű dolgod van: lapozz a mai naphoz, és hagyd figyelmen kívül az előtte levő üres oldalakat.
Kezdd ott, ahol most vagy.
Az alábbi öt ötletet használd kiindulópontnak, és ereszd szabadon a fantáziádat.
1. Írj bele nyári papucslistát!
Válts funkciót a füzeten, és teendők és feladatok helyett vezesd benne például, hogy mi mindent szeretnél az idén nyáron csinálni. Olvasni? Horgolni? Biciklizni? Kirándulni? Enni? A jó ötletelés alapja, hogy nincs rossz ötlet. Minden és bármi mehet erre a listára. Nem feladatlista, bátran szabadon eresztheted a fantáziádat!
Aztán minden hét elején előkaphatod ezt a füzetet, és választhatsz valamilyen programot a listáról a hétvégére. Így egész nyárra jut kaland, nem csak akkor, ha konkrétan elutaztok vagy szabadságot tudtok kivenni.
Ha tetszik ez az ötlet, akkor a nyári papucslista koncepciójáról itt írtam részletesen, a kimozdulást nem igénylő nyári programok teljes öttlettárát pedig a “nyaralj otthon!” oldalán gyűjtöm.
2. Csinálj belőle menütervezőt!
Ha olyan füzeted vagy határidőnaplód van, amiben vannak külön havi és heti oldalak, akkor kinevezheted menütervező füzetnek.
Nincs más dolgod, mint hogy a havi tervezőoldalakra írsz egy nagy menüterv-ötletbörzét a kedvenc szezonális kajáiddal. Aztán ezt minden alkalommal, amikor tervezed a menüt a hétre vagy a következő hétre, felcsapod és összeveted azzal, hogy épp mi olcsó. A konkrét menüt ez alapján a heti oldalakra tervezheted meg és oszthatod be.
Ha szeretnéd leegyszerűsíteni a menütervezést, itt írtam az 5 lépéses, stressz- és szigormentes menütervezésről.
Bónusz tipp! Az üresen maradt helyekre megint mehetnek matricák, színes firkálmányok, vagy felírhatod bele a családi recepteket.
3. Matricázd tele!
A legegyszerűbb, legfelszabadítóbb megoldás, ha teljesen elvonatkoztatsz a gyári beosztástól, és kreatív naplót csinálsz a füzetből! Ehhez használd az összegyűjtött szép írószereidet, matricáidat, és minden naphoz készíthetsz kollázst, vagy rajzolgass.
(Ez nem azt jelenti, hogy minden napon készíts valami kreatívat. Épp ellenkezőleg – amikor valami kreatívkodáshoz van kedved, kapd elő ezt a naplót, és a következő üres oldalra csinálj valamit.)
Ez azért is jó módszer, mert egy határidőnaplóban nem teljesen üres oldalak tátonganak, mint egy vázlatfüzetben, hanem van valamiféle beosztása. A méretkorlát miatt viszont kevésbé ijesztő rajzolni, írni, matricázni bele, hiszen limitáltak a lehetőségek. Nem kell életed főművét beletenni, minden napra jut egy kicsi hely, és az pont arra elég, amire elég.
Bónusz tipp: Ha nem tetszik, ahogy most kinéz a tervezőfüzeted, a borítóját is kidekorálhatod: rajzolhatsz rá alkoholos filccel, varrj rá textilhuzatot, kösd be csomagolópapírba.
4. Csinálj belőle kalligráfia-gyakorló füzetet!
Ha a füzet papírja elbírja, hogy rajzolgass bele, akkor kapd elő a rég nem használt filceidet – ha nem találod őket, ugyanott vannak a fiókban a füzet mellett (mondtam, hogy jósolok! :) )
Így lehet egy üres tervezőből kalligráfia gyakorlófüzet!
Gyakorolhatod az ecsetfilceid vagy tűfilceid használatát úgy, hogy minden napra írsz/rajzolsz egy olyan szót vagy mondatot valamilyen színes, dekorált felirattal, ami leírja az adott napot.
Ha szívesen rajzolnál feliratokat az aktívan használt terveződbe, de nem mersz, mert “mi lesz, ha elrontod”, akkor ideális, ha van egy ilyen gyakorlófüzeted, amiben kedvedre kísérletezhetsz.
Ha ez a téma érdekel, nézd meg, hogy milyen egyszerű feliratokat készíthetsz különböző színű filctollakkal, vagy akár csak egy sima fekete tollal, meg hogy egyáltalán hogy miért hasznos színes feliratokat tenni a határidőnaplóba.
5. Használd nyári emléknaplónak!
Végül egy mezei határidőnaplóból is lehet scrapbook-stílusú napló. Nem kell azonban kitanulnod a teljes scrapbook-technikát, vagy órákat töltened egy oldallal.
A célunk itt is a minimalizmus. Egyszerűen ragassz bele fotókat, belépőjegyeket, sőt vonatjegyeket, írd fel pár mondatban, hogy mit csináltatok aznap. Nem csak a különleges dolgok számítanak, hanem az is, hogy sütöttél lángost, vagy táncoltatok az esőben, vagy megnéztetek egy filmet.
További ötletekért és hogy ne legyen túl magasan a léc, itt a megengedőlista és témaötletek a nyári emléknaplóhoz.
A lehetőségek tárháza végtelen
Ez öt ötlet kezdetnek, de ez nem az összesen öt dolog, amit egy félbehagyott füzettel kezdhetsz. A valódi célom ezzel az írással az volt, hogy újra a kezedbe vedd azt a tervezőt, tölts vele egy kis időt, lapozgasd, és tedd fel a kérdést: hogyan tudom az eredeti szándéktól eltérve valami nekem hasznosra használni? Kívánom, hogy a fenti tippek adjanak támpontot, és megtaláld azt a funkciót, amitől újra jó érzés lesz a kezedbe venni a füzetet. :)
Most te jössz!
Melyik újrahasznosítási ötletet lett kedved kipróbálni a fentiek közül? Eszedbe jutott valami egészen más, amivel új életet lehelhetsz a félbehagyott terveződbe? Írd meg a kommentek között, inspiráljuk egymást!
Vera mondta
Tudom, megragadtam a lényeget, na de: köményes ramen?! Receptért kiált!
Via mondta
Mautner Zsófi receptje alapján főzöm, fantasztikus! https://chiliesvanilia.hu/2021/02/04/csipos-tojasleves-ramen/
Piroska mondta
Köszönöm, nagyon tetszik!
Inspirál a folytatásra!
Nyári papucs lista, stresszmentes menü terv is tetszik, !
Ezeket gyakorlom, illetve a határidő naplómba írom.
Üdv.
KNP
Via mondta
Hajrá, nagyon örülök, ha használod a terveződet! Majd meglátod, milyen jó lesz jövő ilyenkor visszalapozni és megnézni, mivel is telt ez a nyár. :)
Ai mondta
Kaptam ajándékba egyszer egy nagyon drága, szép napló-kalendáriumot. Sajnos rettentően zömök az egész, vastag borítója van és ultra-masszívak a belső lapjai, kihajtani sem lehet, hogy írjak bele. A cikk alapján elgondolkoztam mi legyen a sorsa, mert csak áll a polcon az első és egyetlen prólkozás után, hogy használjam. Most már tudom, hogy szét fogom szedni (szentségtörés :D) és a hasznos lapokat lefűzöm, illetve beragasztom másik naplóba, a többiről pedig kivágom a csinos grafikákat és újrahasznosítom. Az idióta ál-inspirációkat pedig kihajítom, hahaa! Köszönöm a tippeket <3 !
Via mondta
Nem szentségtörés! A tervező a tiéd, és azt csinálsz vele, amit szeretnél. Berheld csak szét, ha úgy jobban kihasználod! :)
barth gyongyi mondta
KOSZONOM !!!!!!!!!!!!!
Via mondta
Hajrá! :)