Ez itt az eredeti és évről évre megújuló Inspirációs napló, ami idén ünnepli 13. születésnapját! :) Inspirációs naplót először 2011-ben készítettem az urban:eve-re, azóta már szinte hagyomány, szabályos rajongótábora van. Rengetegen adják ajándékba, és várják az év végét, hogy kitölthessék az újat. Már október közepétől kapom a leveleket, hogy ugye biztosan lesz idén is új. Lesz bizony, sőt, már meg is érkezett: vár a 2025-ös inspirációs napló évértékelő összefoglalóval, gondolatébresztő kérdésekkel, a jövő évi célok felvázolásával és vadonatúj illusztrációkkal (mert hiszek benne, hogy kedves illusztrációkkal kevésbé ijesztő megtervezni az életünket :).
Mi az inspirációs napló?
Ez a 44 oldalas letölthető és nyomtatható munkafüzet 2024 lezárását, és 2025 megtervezését segíti:
- hogy fókuszáltan tekinthesd át az elmúlt évedet,
- hogy tudatosan ránézhess, hol tartasz most az életed különböző területein,
- és ennek fényében készítsd elő 2025-öt.
Az inspirációs napló nem teszt, nem dolgozat, nem kell teljesítened és senki nem kér semmit számon rajtad. Ez egy vidám, barátságos munkafüzet, amit évről-évre fejlesztek, hogy a leghasznosabb legyen azoknak, akik kitöltik. (Az elmúlt években az inspirációs naplót átlagosan 20 ezer ember töltötte le! :) )
Hogyan segít a 2025-ös inspirációs napló?
A napló lehetőséget ad rá, hogy:
- megfogalmazd, hogyan néz ki számodra egy olyan élet, amiben elégedett vagy,
- rugalmas és önismeret-alapú célokat tűzz ki, amik segítenek az újratervezésben is, ha szükség lesz rá
- és nagyjából felvázold, mit szeretnél kihozni 2025-ből, milyen irányban szeretnél elindulni, mi most a fókuszod.
És bármikor is töltsd ki az inspirációs naplót, hasznodra válhat: az év eleje nem “varázsidő” – az évértékelés, az életed állapotfelmérése és a jövő tervezése olyan dolog, amivel bármikor újra és újra foglalkozhatsz, évszaktól és időszaktól függetlenül.
Sőt, úgy gondolom, hogy ez olyasmi, amit rendszeresen érdemes gyakorolni. Így lesz tervezettebb és átgondoltabb az életed, és így biztosíthatod, hogy olyan irányba haladjon az életed, ami neked is a legjobb. :)
Zsófi, aki már kipróbálta, ezt írta nekem e-mailben (az engedélyével közlöm):
“Idén kicsit tartottam tőle, féltem, hogy a jelenlegi helyzet mellett inkább félelmetes lesz az idei év értékelése és a jövő év tervezése. De azok az oldalak, amiket most tettél hozzá, pont ebben segítenek, ezekkel nemcsak hogy elmúlt a “félelmetessége” az egésznek, hanem már tényleg alig várom, hogy az egészet kitölthessem. Nagyon nagy segítséget jelent ez a füzet most nekem!“
Az Inspirációs Naplót neked is szívesen elküldöm, a gombra kattintva fel is iratkozhatsz rá!
Mi értelme van kézzel írni, tervezni, amikor olyan sok praktikus digitális megoldás létezik már?
Ma már tényleg elképesztő hasznos alkalmazások és szoftverek segítik a mindennapi teendőink beosztását. Könnyű telefonról bepötyögni, szerkeszteni bármilyen jegyzetet, időpontot – még emlékeztetőt is küldenek. Ezeknek vitathatatlan a praktikussága és tényleg hasznosak.
Van, amit viszont csak a papír és a kézzel írás tud megadni.
Ahogy az időbeosztás és a reflektálás egyre inkább az online térbe költözik, annál jobban felértékelődtek az offline, csendes pillanatok. A nyugalmas időszakok, amikor leülsz egy tea vagy kávé társaságában, és kiírod a füzetedbe, terveződbe a legszebben író tolladdal, hogy éppen mi jár a fejedben, mire jöttél rá, mit szeretsz mostanában, és hogyan érzed magad.
Írásban tervezni, emléket őrizni vagy évet értékelni egészen más élmény, mint amikor egy virtuális billentyűzeten leírod, hogy “igen, ez meg ez történt az évben, ezeket tanultam”. Ráadásul amikor kézzel írsz, egy olyan fizikai tárgyba lehelsz életet, amit utána könnyebb visszalapozni, átnézni. Benne lesz a kézírásod, lehet, hogy rajzolgatsz mellé, ragasztasz bele egy fotót. Lehet, hogy ki is dekorálod az éppen hangulatodhoz illő újságkivágásokkal, matricákkal, filcekkel.
Ha sok-sok év múlva a dédunokáid rábukkannak a padláson a mostani okostelefonodra, biztosan nem fogják tudni áhitattal végigpörgetni a Google Naptáradat, hogy “lám, a dédi mi mindent csinált, hol járt, mit tapasztalt, miről mit gondolt”. Nem az fogja érdekelni őket, hogy melyik hétfőn milyen meetinged volt, és mikor mentél az éves fogorvosi ellenőrzésedre.
Egy fizikai tárgy sokkal tartósabb emlék, és maradandó nyomot hagy magadról, élő lenyomat a mostani énedről. És teljesen mindeg,y hogy ez a tárgy határidőnapló, bullet journal, jegyzetfüzet, kézzel írt napló, picike fotóalbum, vagy évente egyszer az Inspirációs Napló kinyomtatott évértékelő-évtervező oldalai. Fennmarad akkor is, amikor épp nincs internet, tönkrement a tableted vagy áramszünet van.
Úgyhogy bármennyire is hasznosak az appok – én is használom őket! -, bátorítalak, hogy ha neked is hiányzik a papír, vezesd vissza valamilyen módon az életedbe a naplózást, kézzel írást, akár csak kicsiben. Nem kell kisregényt írnod, minden teendődet papíron vezetned, és még csak teljes mondatokat sem kell írnod ahhoz, hogy érjenek az emlékeid, gondolataid. Az is lehet, hogy csak havonta egyszer írsz összegzést, vagy évente egyszer lezárod az elmúlt időszakodat. Ez utóbbiban tud segíteni az Inspirációs Napló is. :)
Hogyan használd az inspirációs napló oldalait?
A legfontosabb tanácsom az idén is az, hogy szabd a naplót a saját mostani életedhez. Évértékeléshez vagy évtervezéshez van kedved? A napló első fele jó barátod lesz. :) A különböző életterületeidhez különböző fókuszkérdéseket adok. Ez segít, hogy ne csak felületesen fusd át, mi történt az évedben, hanem ránézz és tényleg tudd, mire működött az idén, mi nem, mire építhetsz jövőre. Így fogod elkerülni, hogy ez is csak egy “megint elment az év”-év legyen.
A jövő évi céljaid kitűzésére ugyanez vonatkozik. Ha írásban meg tudod fogalmazni, hogy mit szeretnél, ahhoz már könnyebb irányokat is találni. Álmodozni ugyanúgy lehet, de a napló oldalainak kitöltésével az álmokból tervek, a tervekből pedig konkrét lépések lehetnek. Így, feladatokra lebontva sokkal valószínűbben fogsz tudni érdemben foglalkozni a céljaiddal, mintha az álmok csak álmok maradnának valahol a messzi távolban.
Az oldalak nem számozottak, így csak rajtad múlik, mire szeretnél fókuszálni a felajánlott területekből. Csak annyit nyomtass ki a naplóból, amennyire szükséged van. Válaszd ki azokat az oldalakat, amiket fel szeretnél használni az idei inspirációs naplódban, majd nyomtasd ki őket magadnak évlezáró szeánszként. Aztán valamikor Karácsony és Szilveszter között, vagy akár Újévkor csinálj magadnak egy nyugisabb fél-egy órát, amikor elvonulhatsz és kitöltheted a kiválasztott lapokat. De ajándékba is adhatod a naplót olyannak, aki szerinted örülne neki! :)
Az inspirációs napló kinyomtatott lapjait teheted gyűrűs mappába, spiráloztathatod, és gyűrűs kalendáriummal is használhatod. Ha A6-os méretben nyomtatod (= 4 oldal 1 A4-es lapon), akkor le tudod fűzni a lapokat az M-es / Personal méretű terveződbe. Ha nagyobb, L-es/A5-ös kalendáriummal dolgozol, akkor pedig A5-ös méretben nyomtasd (= 2 oldal 1 lapon).
Ha pedig szeretnéd minimalizálni a terhelést a nyomtatópatronodon, úgy terveztem az oldalakat, hogy a sok fehér háttér mellett a kontrasztos betűk segítik, hogy még szürkeárnyalatos vázlatnyomtatással is jól kivehető legyen a szöveg.
Természetesen a kérdéseket használhatod vezetőnek is, és a válaszaidat feljegyezheted a naplódba, bullet journalodba is.
Az Inspirációs Napló tartalma
1. rész: Évértékelő kérdések és évtervező
Az Inspirációs Napló első része egy tervező napló, amihez hosszú évek óta fejlesztem a különböző oldaltípusokat. A kitöltésével számos szemszögből vizsgálhatod a 2024-es évedet, és hogy most mi van a fejedben a jövő évi folytatással kapcsolatban.
- “Ezt kell rólam tudni” – pillanatkép a mostani életedről, emléknek és perspektívának (össze is hasonlíthatod az előző évekkel, ha akkor is töltöttél ki inspirációs naplót!)
- 2024 margójára – áttekintő évértékelés arról, hogy mit hozott neked ez az év
- Változások és gondolatok – ezekre a kérdésekre válaszolva áttekintheted, miben változtál 2024-ben a személyes életedben, az egészségedben, az önképedben, a karrieredben, a pénzügyeidben, a párkapcsolatodban és az emberi kapcsolataidban.
- Ilyen volt 2024, ilyen legyen 2025 – értékeld vizuálisan az életed 8 fő területét az új “pontozós tortával”! :) Egy pillantással átláthatod, milyen arányban és milyen súllyal szerepeltek az egyes életterületeid az évedben – és hogy ehhez képest mit szeretnél jövőre
- Kapaszkodók – hogy tudd, mihez fordulhatsz nehezebb napokon
- Kedves én! – levél magadnak egy év múlvára (elő is veheted, tavaly mit írtál magadnak mostanra!)
- Az én életem hozzávalói – milyen szavak és kifejezések írják le számodra ezt az évet? Mire van most szükséged, mik a “hozzávalói” egy számodra boldog életnek?
- Fogadalom-kibogozó – áttekintheted, mik szoktak lenni a fogadalmaid, amik rendre meghiúsulnak, és hogy milyen konkrét lépéseket tehetsz azért jövőre, hogy közelebb kerülj a céljaidhoz
- ÚJ! 25 dolog 2025-ben – egyszerűsített célvezető azoknak, akiket motivál a sok kipipált pötty.
- Célok és miértek – az újévi célok elérésének akkor van esélye, ha letisztázod magadnak, miért tűzted ki őket, és meg is tervezed az oda vezető lépéseket
- Tervek és valóság – nem minden történik úgy, ahogy szeretted volna, de az nem jelenti azt, hogy nem éri meg tervezni, vagy hogy minden teljesen veszve van.
- Újratervezés és új utak – ha mostanában sok minden borult, ezen az oldalon tudod összegyűjteni, hogy most milyen irányok állnak rendelkezésedre
- 2025-ös tematikus mini bakancslista – egy kis álmodozás, bátran, korlátok nélkül, 4 kategóriában
Öngondoskodó oldalak
- Mozogni jó! Ötletek mozgáshoz, hogy a testedre is vigyázz jövőre
- Ötletek randi-estékhez, hogy tudatosan szánjatok magatokra időt a pároddal
- Így csinálok magamnak helyet az életemben – határhúzás és nem-mondás az öngondoskodás jegyében
- A pihenés nem jutalom! – ötletek pihenéshez, hogy ne égj ki a hajtásban
- Pozitív visszajelzések, ahova gyűjtheted a sikerélményeket, dicséreteket, és a dolgokat, amikre büszke vagy
2. rész: Nyomtatható Határidőnapló
Ez a naptár határidőnaplós része – ezekből a lapokból annyi példányban nyomtathatsz, amennyit csak szeretnél. Válassz heti vagy napi tervezőt, attól függően, hogy mennyi jegyzetelős helyre van szükséged.
Szeretek haladni a korral, így az idén tervezőoldalak teljesen megújult, még praktikusabb formátumban várnak!
- 2025-ös havi céltervező prioritás- és feladatlistával
- Menütervező
- Havi áttekintés
- Heti tervező két oldalon, heti fókusz-mezővel és prioritáslistákkal
- Napi tervező hangulatvezetéssel, top 3 fókusszal, feladatlistával, jegyzet- és firkahellyel
- Szokáskövető – napra lebontva rajzolható, színezhető, számozható, a saját szokáskövetési logikád szerint
- Az évem pixelekben – 365 nap színkódolható mini-táblázatban
- Heti menüterv és bevásárlólista
- Projektvezető százalékos követéssel
- Végül néhány hasznos kiegészítő: csomagkövető, szűrővizsgálat-lista, illetve a 30-napos rutinosok és zónázók barátja, a napi, heti, havi és időszakos takarítási beosztás
Gyakori kérdések az Inspirációs Naplóról
1. Mi a különbség az inspirációs és a motivációs napló között?
Ezzel a letölthetővel szánt szándékom az is, hogy inspiráltan vághass bele a következő évbe, és legyen motivációd elindulni a céljaid felé. Én hiszek abban, hogy a motiváció nem jön magától. Nincs az a motivációs füzet, ami önmagában attól motivál, hogy benne van pár szép idézet a napsütésről a felhők mögött, meg a hegytetőről, ahol a siker szivárványa kirajzolja az unikornist. :)
Valójában az inspiráció és a motiváció is belülről jön. A célom ezzel a munkafüzettel az, hogy a kérdéseken és a rájuk adott válaszaidon keresztül megtaláld magadban az inspirált tudatállapotot és a motiváció csíráit.
2. Nyomtatható az Inspirációs Napló?
Igen! Ráadásul nem kell az összes oldalt kinyomtatnod, csak azokat, amiket szeretnéd. Így a tintával és a papírral is spórolhatsz.
3. Az év során mikor érdemes kitölteni az Inspirációs Naplót?
Bármikor! Ezt komolyan mondom. Mindannyiunknak megvan a saját ritmusa az évben, és amúgy sincs mágikus ereje az év elejének. Nem hiszek abban, hogy ha változtatni szeretnél az életeden, vagy ha számot szeretnél vetni az életed állásával, akkor meg kell várnod a következő naptári év első két hetét. Az évtervező bármilyen hónapban segít!
Ha nem kifejezetten az évzárás és az évkezdés fordulóján találsz rá erre a nyomtathatóra, hanem tavasszal, nyáron vagy ősszel, akkor nincs más dolgod, mint hogy a te elmúlt egy évedre nézel rá ahhoz a dátumhoz képest, ami éppen van. Sokan töltötték már így ki ezt a naplót, és ugyanolyan eredményeket értek el vele, mint azok, akik . (És mivel lassan tíz éve készítem ennek a naplónak a különböző változatait, statisztikailag is jelentős mennyiségű embert jelent ez. :) )
4. Mi a különbség a “tervező napló” és a “határidőnapló” részek között?
Az Inspirációs Napló első felében, a tervező napló részben irányított kérdésekkel és befejezendő mondatokkal segítek abban, hogy átfogó képet kapj a 2024-es évedről és készülhess 2025-re. A határidőnapló részben pedig mindenféle tervezősablont találsz, amit felhasználhatsz a napi, heti, havi tervezésben, és nyomtathatsz belőle annyit, amennyit szeretnél.
5. Akkor is segít a napló, ha nehéz évem volt? Kicsit félek kitölteni.
Igen! Nagyon fontosnak tartom a megengedő, felfedező hozzáállású önismeretet, ami mellőzi a szigort és a kemény hangnemet (ha van, ami nem motivál, akkor az a szigor és a keménység). Pont ezért idéztem egy kicsit feljebb Zsófit, akinek — sokunkhoz hasonlóan — nehéz éve volt, és azt tapasztalta, hogy ennek ellenére nagy segítséget jelentett neki. Úgyhogy biztosíthatlak, hogy nem harap a napló, és bátran fellapozhatod. :)
6. Én a napló 2024-es változatát keresem, mert 2024-et szeretném kiértékelni!
Akkor jó helyen jársz! :) Azért “Inspirációs Napló 2025” a neve, mert 2024-et zárjuk benne és 2025-re tekintünk előre. :)
Elakadtál, és segítségre van szükséged? Nézd meg ezeket a bejegyzéseket is!
- Minek tervezni, ha úgyse az lesz, amit szeretnék?
- Hogyan motiváljam magam, ha nincs erőm?
- Hogyan élvezzem az életem, ha minden pocsék?
- 7 mini-rituálé, amivel beindíthatod az új évszakot
- Naplóírás egyszerűen, önismerethez és emlékmegőrzéshez
Inspirációs Napló Archívum
2011 óta készítem az urban:eve mára ikonikussá vált évértékelő-évtervezőjét. Íme a korábbi designok, hátha még te is emlékszel némelyikre… :)