Mindenki másképp csinálja, úgyhogy nem is írok útmutatót a tanuláshoz, hiszen ilyen nincs. :) Nekem az alábbi ötletek váltak be, talán Neked is segítenek! (Nem csak vizsgaidőszak van most, hanem érettségik, nyelvvizsgák is, úgyhogy akkor is hasznos lehet a cikk, ha nem az egyetemi padot koptatod! ;))
Mielőtt nekiállsz…
1. Kezdd frissen a napot!
Ha pizsamában, kócosan ülsz le a könyvvel, nem fogod érezni, hogy elkezdődött a “munka” ideje. Hatékonyabb leszel, ha reggel, felkelés után szépen megfésülködsz, arcot és fogat mosol, rendesen felöltözöl (persze nem kell talpig beöltözni ilyen melegben, a lényeg, hogy ne pizsiben legyél, hanem “rendes” ruhában), és megreggelizel. Utána már nekiállhatsz tanulni.
2. Tegyél el mindent, ami nem kell
Ezt még a szorgalmi időszak végén érdemes megtenni: archiváld az összes olyan füzetet, jegyzetet, amire nem lesz szükséged a vizsgaidőszakban (mert mondjuk már megszerezted az adott tantárgyból a jegyet.)
3. Legyen meg a tananyag!
Ha hiányoztál előadásokról, szerezd be a jegyzeteket még évközben. Ha vannak kötelező olvasmányok, mielőbb vedd ki őket a könyvtárból és fénymásold le a szükséges oldalakat.
4. Oszd be az idődet!
Nyomtasd ki a vizsgarendedet: egy sima Excel táblázatban készíts egy naptárat, és írd be a vizsgáidat a megfelelő napokhoz. Így láthatod, hogy mennyi szabad napod, hétvégéd marad egy-egy vizsga között. Becsüld meg, hogy körülbelül mennyi felkészülést igényel egy-egy vizsga, és oszd be a tananyagot a napokra. Én például most egy 120 oldalas könyvet tanulok, és 3 napot szántam rá, hogy “magamévá tegyem”. :) Ez napi 40 oldalt jelent. Azért jó, ha megvan ez a terv, mert ha valamelyik nap tudod, hogy kevesebb időd lesz tanulni (mert programod lesz, vagy fontos ügyet kell intézned), előtte nap tudsz előre tanulni, és másnap annál kevesebbet kell (pl. 40+40 oldal helyett 50+30-at tanulsz). Így figyelemmel is tudod követni, ha lemaradsz.
5. Ne legyen figyelemelterelés!
Kapcsold ki az MSN-t, a telefont, a tévét. Ha lehet, a számítógéptől távol tanulj, különben mindig lesz kifogás “csak még ezt az e-mailt/weboldalt” megnézni. Ha a gépnél tanulsz, zárj le minden programot (böngészőt, levelezőt), és csak a tanuláshoz szükséges dokumentumok legyenek megnyitva.
Ha már elkezdtél tanulni…
6. Nézd át az előző napi anyagot!
Ha már nem első napja tanulsz, nézd át újra azt az anyagot, amit előző nap átvettél, így megtudhatod, mik azok az anyagrészek, amik nehezebben mentek a fejedbe.
7. Igyál!
A téli vizsgaidőszak nagy hátránya a borzalmas sötét (az embernek sokszor felkelni sincs kedve, nemhogy tanulni), a nyárié a meleg, ami idén különösen hamar érkezett. Ha órákat is gubbasztasz a könyv felett, mindig legyen melletted friss víz! Ilyenkor nem vesszük olyan könnyen észre, ha megszomjazunk, pedig az agyunk is jobban működik, ha kellően hidratált.
8. Egyél!
A másik sarkalatos pont. :) Gyors, egészséges snacknek jók az aszalt gyümölcsök, olajos magvak, műzli, vagy az ilyenkor amúgy is szezonban levő eper, amit lehet csipegetni anélkül, hogy fel kéne kelni az asztaltól. Azért a nagyétkezéseket sem ajánlatos kihagyni, ilyenkor gyors, frissen főzött ételeket válassz, amik szinte “maguktól” elkészülnek, és addig is lehet egy kicsit mozogni, amíg főnek. A gyorsaság azért is fontos, mert nem jó ebben a hőségben még befűteni a konyhát… Figyelj a tápanyagösszetételre, attól, hogy nincs időd, még nem kell junk food-ot enni. Gyorsan elkészül (és csak 15 percig sül) például a pizza, és hamar megvan a zöldséges rizs is, de kifőzhetsz valami tésztát is paradicsomszósszal (amibe tehetsz zöldségeket, gombát, olívabogyót), és fagyasztott zöldségből hamar megvannak a főzelékek is (zöldborsó, zöldbab, tök, stb.).
9. Tarts szünetet!
Óránként állj fel egy kicsit és mozogj. Jót tesz egy kis pihenés, mozgás. Végezz derékkörző gyakorlatokat, amik megmozgatják az elgémberedett tagjaidat.
10. Jutalmazd meg magad!
Ha már eljutottál az aznap kitűzött adagod feléhez, jutalmazd meg magad. Olvass egy kis újságot, pár oldalt a könyvedben, hallgasd meg a kedvenc számod, vagy megnézheted az e-mailedet, esetleg 5 percet netezhetsz, hogy megnézd, nem történt-e valami borzasztóan fontos a világban, amíg offline voltál. :) Ha van a közeledben egy fagyizó (értsd: 100 méteres körzetben), lefuthatsz egy gombóc fagyiért is.
11. Ne hagyd, hogy rohanjon a lakás!
A fenti kis szünetek alkalmával gyorsan rendbe tudod szedni a lakást is, ami – magamról tudom – hajlamos szaladni, amikor az ember naphosszat csak tanul. Az óránkénti 3-5 perces szünetekbe lazán befér néhány dolog, ami sokat dob a lakáson. (Ilyenkor az ember amúgy is szívesen végez minden utált házimunkát, csak tanulni ne kelljen. :) A letelt 5 perces szüneted után azonban mindenképp térj vissza tanulni!)
- beágyazhatsz
- beáztathatod a mosogatnivalókat (később könnyebb lesz elmosni)
- leviheted a szemetet
- portörlővel végigtisztogathatod a kritikus helyeket
- elrámolhatod az elöl maradt ruhákat
- kiteregethetsz, ha végzett a mosás
- leszedheted a szárítókötélről a ruhákat
12. Írj puskát! (Aztán hagyd otthon.)
Nagyon sokat segít, ha megtanulod a tananyag rendszerzését, és minél kisebb helyen, minél kevesebb szóban össze tudod foglalni a lényeget. Csinálj úgy, mintha puskát írnál, és utána az alapján próbáld meg felmondani az anyagot. A papírra írt kulcsszavak segítenek előidézni a fontos dolgokat (afféle triggerként hatnak az agyadra), és a végén elég lesz néhány szóra emlékezned a vizsga alatt, ami majd előhívja a többi megtanult dolgot.
kismadar mondta
Kedves Via!
Két nagyon fontos vizsga előtt állok. Pontosabban kémiából és biológiából fogok emelt szinten érettségizni. Korábban már átestem a “sima” érettségin, úgyhogy most csak erre a két tantárgyra kell koncentrálnom, nem dolgozom, nincs is más dolgom, szóval ebben a maradék szűk 3 hónapban egész nap tudok csak ezzel a két tantárggyal foglalkozni. Felosztottam már jó előre az összes anyagrészt, bőven végig érek rajta, sőt még ismételni és gyakorolni is maradna időm.. Megvettem egy csomó könyvet, feladatgyűjteményt, tudok jól jegyzetelni, kiemelni.. A probléma nem is ezekkel van. Az a baj, hogy azt érzem, hogy amikor például be kell vágnom 20 vagy 30 vagy mindegy mennyi oldalt, egyszerűen nem tudom tökéletesen megtanulni. Azt hiszem csak passzívan tanulom meg, tehát értem miről van szó, nagyjából el is tudom mondani, de ez kevés! Nem a kettes a cél, hanem a 80-90%-os eredmény, de egyszerűen nem tudok pontosan megtanulni mindent. Kimaradnak fontos részletek.. szóval bizonytalannak érzem a tudásom. Sok feladatot oldok meg, de ez sem segít túl sokat azon, hogy önállóan, gyakorlatilag tökéletesen vissza adjam amit megtanultam. A magolás sajna most szóba sem jöhet, elég sok az anyag, ennyit nem lehet magolással bevágni, és a 3 hónap múlva esedékes vizsgán tuti, hogy a negyedét sem tudnám előhalászni a fejemből, meg hát értelme sincs a magolásnak.. Sajnos felmondani nem tudom senkinek, egyrészt amiatt, hogy tényleg sok az anyag, másrészt mindenki dolgozik a családban, nem érnek erre rá. Több helyen is feltettem már ezt a kérdést, de eddig senkitől nem kaptam jó választ. Nem tudom, lehet, hogy nem sikerült érthetően megfogalmaznom, hogy pontosan mi nem megy nekem a tanulásban, vagy csak nem tudtak jó tippet adni, ez mindegy is, de eddig senki nem tudott segíteni. A 4. pontban írtad, hogy egy 120 oldalas könyvet 3 nap alatt tettél a magadévá.. :-) Na ez az, amit én is el szeretnék érni! Ennek a technikájára nem jöttem még rá, hogy hogyan tudnám vissza adni a tartalmat önállóan, pontosan.. ha elolvasom többször, csak foszlányok maradnak meg, nem mindenre emlékszem, és hiába oldok meg feladatokat is hozzá, még sem elég stabil a tudásom. Bocsi, hogy ilyen sokáig nyűglődtem itt, megpróbáltam részletesen leírni, hátha így tudnál nekem segíteni valamilyen tippel, hogy hogy lehet gyorsan pontosan kivégezni egy könyvet. :-)
Nagyon köszi, és bocsi a sok rizsáért…. :/ A.
Via mondta
A magolás nem lesz soha igazi tanulás, de sajnos van, amelyik vizsgára az kell. Szerinted mire emlékszem abból a 120 oldalas könyvből? Semmire! A vizsgára készültem, nem arra, hogy életfogytig tudjam, ami benne van. Sajnos, mert arra nem volt idő. De a lexikális tudás bármikor frissíthető, mert mindent fel lehet keresni az interneten vagy a jegyzetekben.
Nekem a puszta olvasáson kívül gyakran kell extra segítség, pl. jegyzetelés, kihúzófilcezés, lakás kicetlizése, hangosan felmondás (akkor is, ha nincs kinek!), diktafonra felvétel és utána visszahallgatás, és gyakorlati elsajátítás és alkalmazás (amennyiben lehetséges). Ezt a cikkemet olvastad? https://www.urban-eve.hu/2013/08/28/igy-tanulj-hatekonyabban/
m0soly mondta
Szia :)
Ugyan nem Via vagyok, de a héten voltam egy tanulástechnika workshopon, úgyhogy most nagyon pengének érzem magam a témában. :)
A lényeg – szerintem – az, hogy miután már nagyjából eligazodsz az anyagban, válts át aktívabb módszerekre. Ahogy Via is írta, próbáld meg felmondani az anyagot, kérdezd ki magad. A vizsgán sem az lesz a dolgod, hogy szóról szóra elmondd a tankönyv szövegét, hanem, hogy kérdésekre válaszolj. Én például minden tárgyhoz tanulókártyákat készítek (ha befejeztem a pötyögést, megint azt fogok – éljen a szerves kémia szigorlat), ezekkel akár utazás közben is tudok tanulni. De bármilyen más segédanyag is jó lehet, ami eszedbe jut. Vagy, ha már kifogytál a feladatgyűjteményekből írj magadnak teszteket (pl. kémiánál leírhatod a reakció egyik felét) és pár nap múlva próbáld meg kitölteni.
Van még egy technika, amit én is csak most fogok kipróbálni, de pont a biosz-kémiánál hasznos lehet, úgy hívják, elaboratív kikérdezés. Az a lényege, hogy próbálj minél több “miért” kezdetű kérdést feltenni az anyaggal kapcsolatban.
Ezeknek a megválaszolásával egyrészt megmagyarázod magadnak az anyagot, másrészt ha leírod őket, máris megvan a kérdéssorod az ismétléshez.
Remélem, érthető voltam, és tudtam valamennyit segíteni. :)
Rory19 mondta
Én csak ennyit írok: köszönöm! :) ♥ Kicsit megkésve ugyan (látom, a kommentek majdnem 2 évesek), de annál őszintébben. Tegnap találtam rá az oldalra, de már most nagyon tetszik, és kíváncsian várom az új tippeket! :) Sokat segít a rendszerezés, a kreatív ötletek, pláne a mostani időszakban.. :) Csak így tovább!
Via mondta
Szia!
Üdv a blogon! :) Honnan találtál ide?
Ez bizony egy 2008-as cikk, de az nem baj, nem aktuálhírekről írok, szóval általában kiállják az évek próbáját, és még mindig jönnek új kommnentek a régiekhez is, aminek nagyon örülök. Itt találsz még vizsgaidőszakos bejegyzéseket! https://www.urban-eve.hu/vizsgaidoszak/
Rory19 mondta
Honnan találtam ide? Spontán keresés a google-n, kreatívkodni akartam valamit… és egyszer csak rátaláltam a 2015-ös inspirációs naplóra, ami már eleve tetszett a stílus, a pozitív -ha lehet így mondani- “kisugárzása” miatt. Rákerestem az oldalra, és azóta is követem. :)
Margareta mondta
(és persze a kör újrakezdődik: megint 15 perc…)
Via mondta
Sok sikert, ügyes leszel! :) ♥
Margareta mondta
Eddigi zugolvasóként csak szeretném megköszönni a rengeteg szuper tippet! “Tanulj meg egy telefonkönyvet” jellegű vizsgában nekem sokat segített a 15 percesdi: 15 perc olvasás/reakciók firkálása (kémiavizsga), majd 2 perc szabad bambulási időszak. (Jobb, mint fejfájásig tanulni.)
Kitty mondta
Én a puskás módszert sokszor használom dolgozatoknál és mindig nagyon sokat segít. (persze a cetliket otthon hagyom) ;)
Theresia mondta
Most olvastam először a cikket, pedig már a 4. vizsgaidőszakomat kezdtem el a héten az egyetemen, és érdekes, hogy egész sok pontnál kiderült, hogy “jól” csinálom (azaz nincs olyan, hogy mi a jó, mert mindenkinek más az a vizsgaidőszakban), így pl. 1, 2, 3, 4, 10 és a 12. pontokat betartom.
A puskaírást” én úgy szoktam, hogy színes post-it-ekre kiírom a lényeges dolgokat, fogalmakat, megvan, hogy minek milyen színre kell kerülni. Ez eddig bevált, most ebben a vizsgaidőszakban az újításom: rárögzítettem a falra magammal szemben az asztal fölé, így ha felnézek, akkor akaratlanul is látom. Remélem, bejön, és gyorsabban, hatékonyabban megragad az anyag.
A 4-es pontban az excel táblázatos ötlet nagyon jó! Már az első félévtől így csinálom, ajánlani tudom mindenkinek. :) Gimiben nem hittem el, mikor az ofőnk javasolta, de érettségire még nem is nagyon kellett, egyetemen viszont szerintem sok-sok elpazarolt órától menti meg az embert, ha tudja, hogy melyik nap meddig is kellene eljutnia. Ami ha sikerül, jöhet a kis jutalom. :)
Ami nekem nem jönne be: az 5-ös. Nekem pont arra van szükségem tanulás közben, hogy amikor már nagyon elegem van, és nem bírom, akkor jöhet egy-egy e-mail a barátnőkkel, hogy kitartás, már nincs sok hátra, vagy msn/skype beszélgetés a párommal (más városban tanulunk, szóval hétközben így tudunk csak kommunikálni a telefonon kívül), akár csak egy pár mondatos vígasztalás nagy erőt tud adni. :)
Amire még rájöttem, hogy segít (pont ma jutott eszembe), hogy jó, ha rajzolok tanulás közben. Tehát olvasom a szöveget, és lerajzolom folyamatábrában, nyilakkal, mindenféle színekkel.
Amin javítanom kell: hogy eleget igyak napközben. (Ezen alapból javítanom kell, nem csak vizsgaidőszakban.)
Tikva007 mondta
Első hozzászólás: Hogy miért nem olvastam én ezt tavaly amikor érettségiztem… No sebaj, ami késik nem múlik, tetszik a cikk, hasznát fogom én még venni :-) (És jó az oldal, órákig el tudok lenni rajta.)
Via mondta
Lesz még Neked vizsgaidőszakod…! :)
Kivi mondta
Ó bizony ám, és meglett, vár rám 8+3 vizsgaidőszak :-) Az okj vizsgáknál jól jöttek a tippek, az egyetemen gyanítom, hogy szintén hasznát veszem majd :-)
norika mondta
Az első diplomámnál még bírtam az éjszakázást, inkább az éjjeli csendben kínoztam magam a tanulással, nappal pedig kialudtam magam a teraszon, hogy barnuljak (!), mint aki jól szervezetten (!) és könnyen veszi az egészet, hejj boldog vizsgaidőszak. :)
A második diplománál, az egyetem mellett viszont már valódi munkahelyem volt, valódi kötött munkaidővel, egész nap, egész héten (+ öregedtem is?????), így az éjszakázás már nem ment…
Akkor azt találtam ki, hogy lementem a lakásból – van itt egy csendes kis parkos rész -, ott tanultam.
Másik bevált módszer volt a tanulmányok vége felé (addigra már vígan és gátlástalanul aludtam idegen helyen, vonaton, strandon, vendégségben; széken ülve, asztalra borulva, sőt talán állva, falnak támaszkodva is sikerült volna…), szóval az egyetem vége felé már úgy csináltam, hogy a csendes kis utcákban csigalassan sétáltam fel s alá a könyvvel, és úgy memorizáltam. Próbáltam úgy, hogy ne mozogjon a szám, nehogy azt higgyék, hülye vagyok. :)
Csak a séta volt a garancia arra, hogy ne aludjak el. Járás közben még nem tudok. :)
Különben megvan ennek a módszernek az az előnye, hogy csak sötétedésig művelhető. Tehát ha tavaszi vizsgaidőszakban munka után több órát becsülettel “átbaktat” az ember, estére halad annyit a tanulással, hogy tévézhetett egy kicsit. :) Plusz ugye nem nassolsz közben, ellenben mozogsz valamelyest, nincs internet, sem olyasmi a közeledben, aminek a megigazítására leküzdhetetlen kényszert érzel. :)
Természetesen próbálkoztam én is energiaitallal, kávéval, rosszabb esetben a kettővel egymás után, de mindhiába… :)
Esetleg még annyi, hogy a könyvben a szöveg mellé a lap szélére jegyzeteltem címszavakban. Ismétléskor csak a lap szélét olvastam, és kicsit “belenéztem a szöveg közepébe”. :) Ja, és színes gémkapcsokkal választottam el a fejezeteket, hogy kedvem legyen foglalatoskodni a könyvvel. :) Néha rövidebb jegyzeteket is odatűztem a fejezet elejére, hogy úgy érezzem magam, mint aki képben van. :)
És hát végül a két mottó az évfolyamtársaktól:
“Tanulok, és vizsgán hátha eszembe jut valami.”
“Mindig mi sem bukhatunk meg.”
:))))
Edy89 mondta
Én elkezdtem olvasni, és már az 1. pontba ellentmondtam,…
Persze minden ember más és más,… én az a típus vagyok, aki inkább csak indulás elött 4edórával kell fel, és addig inkább alszik, bár ébredési időpont elött sokszor felébredek,..
szóval inkább alszok, mint h hamarabb felkeljek és időt szánjak a kábaságra, és ha több időm van készülődni akkor mindíg elkések, mert elszuttyogom az időt,…
szóval az 1. pontba rám az nem igaz, h én reggel azért elég frissen kelek, amennyiben kialudtam magam, és 1 kis arcmosással mégjobban fokozható a dolog, nekem akkor “tiszta” az agyam, amikor még nem kezdtem el használni az agyam,… nem feltétlen öltöztem át, nem ettem, és nem beszélgettem, a családtagokkal….
állt csak totális csöndbe tudok csak tanulni, úgy h a közlekedés kilőve (pedig napi min 2 órát utazok) ha egész félévbe, évbe csak útközbe tanulok, akkor már most alig lenne dolgom,… és persze itthon is szűksgem van csendre, a rádió is zavar, még ha a lakás túlfelén is van, ha a szüleim beszélgetnek az is ( panelban szar a hangszigetelés) szóval elég kényes vagyok tanulás terén,..
Jah és nem tudok magolni,… régen, ha órán figyeltem, azzal nagyon sokat megtanultam, és otthon tanultam dolgozatokra, legrosszabb esetben 3at átlag,…
az egyetemen viszont az a baj, h sok órán színte tök nincs ételme, h ott legyek, mert valahogy semmi nem jön át,…
a 2 év alatt talán a másfél óráig nyugton maradni, és bambulni tanultam meg az órákon,… 1ik dolog h tök nem érdekel amiről dumálnak (állt és középiskolába se érdekelt minden, mégis tudtam figyelni, és meg is jegyeztem elég sokat)
és mivel nincsenek gyakori beszámolók, így nem is tanul az ember folyamatosan, úgy van vele, h “most egy picit lazítok, majd később nekiállok, és tanulgatok rendszeresen” de mire észbekap az ember már zh-k, és színte 1ikre se jut ideje tanulni, utána jönnek a pótok (már amiből) és végül az aláíráspót (amire az ember jobb esetbe összekapar valamit) és mikor az ember ezt kifújhatná akkor jönnek a vizsgák,..
Nem tom, h ti hogy vagytok vele, de én jobban örülnék több kissebb dolinak mint 1-2 nagy zh-nak,.. még ha kívülről meg is tanulom a füzetet képtelen vagyok nagy anyagrészből beszámolni,… ezt megtanultam középsulba törin nagy anyagrészek= félév bukás, évvége kettes, egészséges méretű anyagrész=évvége 3-as
és a tudásanyagom, és a módszereim ugyanazok voltak,…
Jah igen zene,.. nekem a matek volt az 1etlen amihez zenét hallgattam,.. általa valahogy dinamikusabban oldtam meg a példákat, de itt annyira nem tok, nem értek semmit, matekból, h az szörnyű :(
olykor mondta középsuliba a matektanárom, h “tanuld a matekot” én meg nem tudtam miről beszél,… matekból csak a szabályokat, képleteket kell tanulni, de az kis része a mateknak, órán figyeltem, megértettem, megcsináltam a házikat és ennyi,… amit meg nem értettem, azt meg az istennek se tudtam megcsinálni,…
jah pár okosságot azért én is írok,…
– nézzetek utána, mik azok az ételek,italok amik segítenek a tanulásban, egyetek többször kevesebbet, ne hagyjátok, h eletelítsen a kaja, és a tanulás helyett az emésztésre menjen el az energia,…
ill. valahol olvastam, h van olyan szín ami segíti a tanulást,… accem a lila de nem biztos, úgy h keressétek ki, és tegyetek 1 olyan színű lapot a közeletekbe,… nem muszáj, h a tananyag olyan színű legyen, elég ha a látókörötökbe van olyan szín
– párom a strong kávét issza neki használ, csak ne túl későn igyátok, mert akkor nem tudtok lefeküdni aludni
(én is kipróbáltan ezt a kávét, de én utána lefeküdtem aludni)
– ha gép mellett tanultok, akkor elöszőr szedjétek le a fontos dolgokat a gépre, és utána kapcsoljátok ki a modemet, neh kísértésbe essetek,…
– ha otthon túl sok a csábító tényező menjetek el otthonról napközbe, menjetek ki 1 csendes parkba, vagy zöld területre (itt több Oxigént is kap az agyatok), vagy menjetek 1 közeli könyvtárba
– próbáljatok meg évközbe tanulni,
ha nagyon nehezen megy rávenni magatokat, akkor írjátok be a naptárba, vagy csináljatok emlékeztetőket, csináljatok címkéket, rakjatok pár oldalt a Wc-be vagy a wc falára, a tükörhöz, stb,..
– írj puskát,… nem csak azért jó, mert azzal is tanulsz, hanem mert 1 képeslapnyi papírt 1xűbb a buszon olvasni, mint 1 A/4-est és bármikor zsebre dughatod
(és nem a füzet megy tönkre mire megtanulod)
– Hallgasd: ha főleg hallás alapján tanulsz, vagy a buszon nincs lehetőséged olvasni, vagy túl álmos vagy mindíg vagy zavarnak a zajok, akkor egyszer keress 1 halk helyett olvasd fel hangosan és vedd fel a tananyagot (ha lehetőséged van vedd fel órán, amit mond a tanár, és hazafele hallgasd meg)
az általad vagy ismerősöd által felolvasott vagy a tanár által elmondott anyagot, buszon álva, akár kómás fejjel vagy lecsukódó szemekkel is olvashatod, jó módszer lehet versek tanulására, vagy kissebb anyagrészek (ám pl pontosságot igénylő anyagok) tanulására jó módszer lehet,..
– Ne menj be túl korán vizsga elött,…
akkor már úgyse tudsz tanulni sokat, amikor amikor jönnek az ismerősök, és elcsevegtek vagy amikor sok ideges emberrel vagy körbevéve, (ha leblokkolós vagy ezt tartsd be, de ha belőled az izgalom hozza ki a tudást akkor tedd azt)
Ha nagyon idegeskedős vagy hallgass valami vidám vagy belazítós zenét,..
Ha szűkséged van rá, vigyél be valami kis plüssállatot vagy valami kis kedves dolgot,… vagy elindulás elött szorongasd meg kedvenc plüssödet vagy családtagod :)
(én ha stresszes vagyok, maciboltba megyek “maciterápiára”)
Jah és próbálj meg ne idegeskedni, ha azon pánikolsz, h nem fog sikerülni, nem lessz meg a kredit, és gyomorideggel éled a napjaid, nem tudsz koncentrálni a tanulásra, és nem tudod magad kialudni,..
Jah nekem is ad6nátok tippet,.. a kávé nem hat rám, (inkább csak elalszom tőle) és este nem tok tanulni
magolni nem tudok,
az iskolában színte nem ragad meg semmi,..
és ráadásul most úgyérzem, a lelki, akarat erőm, és kitartásom = a 0-val
Via mondta
Szia!
Rajzolni próbáltál? Folyamatábrákat, következményeket, stb.
Én óra közben is már úgy jegyzeteltem, hogy két toll volt nálam, piros és kék, és a definíciós szavakat mindig kiemeltem pirossal, így később könnyebb volt feldolgozni a tananyagot, illetve otthon még egyszer elolvastam és kiegészítettem, ha félbe maradt egy-egy mondat, akkor még emlékezetből be tudtam fejezni, ki tudtam egészíteni.
Fif mondta
Hűha, lehet, hogy ezt kinyomtatom és kiragasztom az íróasztalom fölé. Egyelőre elég reménytelennek tűnik ez a vizsgaidőszak, úgyhogy mindenképpen jól fog jönni, köszi!
Via mondta
Hajráhajrá!
Fif mondta
Köszi, Tündér vagy! <3
Igazából kicsit elcsúsztam a dolgokkal, hamarabb el kellett volna kezdeni, de most majd mindenképpen kipróbálom azt, hogy tényleg beosztom a tananyagot annyi részre, ahány napom lesz, és akkor elvileg legalább egy kicsit mindenbe belenéztem. Csak mindig nehezen állom meg, hogy ne ragadjak le egy-egy résznél. Na de majd most! :)
betti80 mondta
Téli tanulást segítendő:
Sífutóversenyek az eurosporton!!!
Állandó jelleggel megy és iszonyat unalmas:) nekem. Viszont nem érzed magad egyedül, ritmust ad valahogy így: ááá ezek még bírják! … ahham ez ugynaz a pasi? … most meg lőnek? … na ez már a cél és lassan én is végzek:)
Via mondta
Nincs mit! Nekem anno hasznosak voltak, de ez nem garancia, hogy beválnak, ahány ember, annyi tanulási szokás. :)
bobori94 mondta
Nagyon tetszenek az ötletek, szükség is lesz rájuk. Köszi, hogy így összegyűjtötted!
Boroka mondta
Az én lányom is nyakig benne van az érettségire való tanulásban, és nagyon hasznosnak találja az itt leírtakat! :) /Én is!/
Via mondta
Nagyon aranyos vagy, köszönöm szépen! :)
Haylie mondta
Hűha!!! Via, minden tiszteletem! Feljöttem a honlapodra és itt mutogattam mindenkinek, hogy: Hűha, nézd milyen hasznos tippeket találtam!!! Én egy kicsit rendszermániás vagyok [nem olyan Bree Hodge típus a Született Feleségekből, de…:)] és ez a blog/honlap totál illik hozzám! Nagyon örülök, hogy létrehoztad…Amióta olvasom és hasznosítom a tippjeidet, sokkal jobban érzem magam a bőrömben és ezt a családtagjaim/barátaim és ismerőseim is észreveszik, valamint nekik is megmutatgatom, úgymond a honlapot Ők is hasznosítják tippjeidet, tanácsaidat!
Nagyon Köszönöm,
tisztelettel: Hayłi€
Lili mondta
én úgy szoktam csinálni, hogy felosztom a tanagyagot annyi részre, ahány napom van – 1, tehát pl. ha négy napom van felkészülni, akkor 3 részre osztom, és az utolsó napon csak átismétlem, ill. megtanulom azokat a részeket, amiket még nem sikerült. igyekszem a nap végére az adott tananyag-rész végére érni – akár úgy is, hogy nem sikerül tökéletesen elsajátítani, de másnap mindenképp az újjal kell kezdeni, mert különben elúszik az ember. aztán utolsó nap, ami az ismétlés napja, visszatérek a bizonytalan részekre, a könnyebb részeket meg tényleg csak átfutom. persze ez tantárgy függő is, mert vannak olyan tárgyak is, ahol szorosan egymásra épülnek a részek, és ha az elejét nem tanulod meg rendesen, akkor a közepét már tuti nem fogod érteni, de azért sok esetben alkalmazható ez a módszer. amúgy pedig kávé, kávé, kávé, esetleg zöld tea :) elalvás ellen pedig hideg-vizes arcmosás ;)
miou_vicioso mondta
minden félévben beosztom magamnak előre, mit, hogyan, mikor. aztán az utolsó utáni pillanatra hagyom – de ez az egyetlen működőképes módszer, gimnáziumban olyan rendszerességgel vizsgáztam és annyit _seggeltem_, hogy most már nem megy. :}
az utolsó vizsgaidőszak hmm, másfél éve volt, amikor nagyjából tartottam az időrendemet, de az egyben kivétel, akkor laktunk A Világ Másik Végén, nem volt alternatíva.
Gina mondta
Te aztán gyors vagy:)
annyiban előnyöm (?) van, hogy nem értem az angol szöveget…
Sajnos még mindig nincs asztalom, úgyhogy maradok az alvásnál…:)
De most hogy így olvastam, hozok magamnak valami nasst..Nálam elvárás, hogy rpogjon, meg kelljen rágni, ezért a müzliket ki szoktam hagyni.
Általában a Twin Peaks és a K-PAX zenéje a befutó…És a legújabb szerzeményem Wagnertől a Valkűrök lovaglása. Elég hosszú, hogy ne legyen unalmas..
Folytatom:(
Via mondta
A fekve tanulás nálam is mindig alvásban végződik. :D
A szöveg nélküli zene tényleg jó, a szöveg engem is bezavar, főleg, ha ugyanazon a nyelven megy, mint amin tanulok (angol).
Gina mondta
hú, ezek hasznosak!!
Csak nem tudnám őket betartani, ahogy a mellékelt ábra is mutatja:)
Víz mindig van nálam, a vizsgarendet meg az etr-ből másoltam az asztalra.
Én azt szoktam még tenni, hogy a megtanulandó könyveket, lapokat kiteszem magam elé, hogy idegesítsen…
De sajna az ismétlés nem jó móka nekem, mert akkor lemaradok ott, mert mindig úgy érzem, hogy nem tudom, és mindig visszafelé haladok.
A kézírásomból meg nem tudok tanulni, gépelve meg azért rossz, mert akkor játszok/netezek helyette (most is), meg nem tudom kinyomtatni…
Tipp még a szöveg nélküli zene. Filmzenék, komoly, ilyesmi. Elnyomja a család tévéit, egyéb járkálásokat, beszélgetéseket. És legalább egy kellems inger, de nem akarsz énekelni…:)
Amire viszont semmi módszerem nincs, az az, hogy maradjak ébren…Két oldal után mindig el akarok aludni….valószínűleg azért, mert fekve tanulok. Ülve meg a hátam és a nyakam fáj…
UI. Nagyon tetszik a (számomra) új dizájn!!